Rewelacyjny Więckiewicz w nowym zwiastunie filmu ?Wałęsa. Człowiek z nadziei?

Jest pewne, że gra Roberta Więckiewicza w filmie ?Wałęsa. Człowiek z nadziei? przejdzie do historii, nie tylko kina. Po pokazie prasowym jego kreację oceniano jako ?lepszą od oryginału?. Najnowszy zwiastun filmu, który dzisiaj ma premierę w Internecie ujawnia kolejne sceny z udziałem Więckiewicza. Lech Wałęsa w jego wykonaniu to kreacja na miarę Oscara.

?To, że aktor nie gra Wałęsy, ale staje się nim na ekranie, słychać było od dawna. Ale dopiero zobaczenie skończonego filmu przekonuje, jak kompletna była to kreacja. Więckiewicz kradnie show, pozostawiając w cieniu wielu wybitnych aktorów, którzy pojawiają się w kadrze w rolach epizodycznych? ? pisze Konrad Zarębski (Portalfilmowy.pl). ?Znakomita rola przywódcy Solidarności w filmie Andrzeja Wajdy przerosła sam film. Więckiewicza, już po premierze na festiwalu w Wenecji, porównywano nawet do genialnego Daniela Day-Lewisa, trzykrotnego zdobywcy Oscara? ? zauważa Dawid Karpiuk (Newsweek).

Robert Więckiewicz o swojej roli w wywiadzie dla Gazety Wyborczej mówił następująco: ?Próbowałem pokazać człowieka z jego zaletami i wadami. Pokazać siłę i determinację Wałęsy.? ?Postanowiłem zupełnie się odmienić. (?) Kiedy po raz pierwszy miałem próbę charakteryzacji, nałożono mi perukę i wąsy, zrobiono coś z twarzą - zobaczyłem w lustrze Wałęsę. Wróciłem do domu już z wiedzą, że nie mogę tej roli zagrać swoim głosem, że to będzie dysonans. Chodziło nie tyle o barwę tego głosu, ile o jego sposób mówienia, specyficzny timing, szukanie słów i myśli, rytm wypowiedzi.?

W filmie ?Wałęsa. Człowiek z nadziei?, który jest polskim kandydatem do Oscara, obok Roberta Więckiewicza zobaczymy innych doskonałych polskich aktorów - Agnieszkę Grochowską jako Danutę Wałęsę oraz w drugoplanowych rolach: Macieja Stuhra, Mirosława Bakę, Cezarego Kosińskiego oraz Zbigniewa Zamachowskiego.

Światowa premiera filmu ?Wałęsa. Człowiek z nadziei? odbyła się na festiwalu filmowym w Wenecji, gdzie przyjęto go kilkuminutową owacją na stojąco. Był to początek jego międzynarodowej kariery, tydzień później został zaprezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Zainteresowanie filmem za granicą jest ogromne - ?Wałęsa. Człowiek z nadziei? został zaproszony na ponad 90 zagranicznych festiwali, w tym w Petersburgu, Rio de Janeiro, Busan, Londynie, Chicago i Kalkucie. Do polskich kin film trafi już najbliższy piątek, 4 października. W filmie ?Wałęsa. Człowiek z nadziei? Andrzej Wajda odważnie łączy epokowe wydarzenia z tym, co prywatne, wręcz intymne. Przedstawia historię wielkich przemian, która przetoczyła się nie tylko przez zebrania partyjne, wiece i Okrągły Stół, ale także przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty. Podglądając rodzinne życie Lecha Wałęsy, Wajda próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę.

Producentem filmu jest Akson Studio. Koproducentami: Telekomunikacja Polska S.A, Narodowe Centrum Kultury, Telewizja Polska S.A., Canal+ Cyfrowy S.A. Film współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Sponsorem Głównym filmu jest Grupa Energa, sponsorem SAUR Neptun Gdańsk. Partnerem filmu jest Gdańsk - Miasto Wolności. Honorowy Patronat nad filmem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dystrybutorem filmu jest ITI Cinema. Współorganizatorem Premiery jest Teatr Wielki.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz