Realizacja scenariusza wyróżnionego nagrodą im. Krzysztofa Kieślowskiego ?False Witness?

Kolejny scenariusz, laureat Nagrody ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego, jest w trakcie realizacji - trwają zdjęcia do filmu ?False Witness? autorstwa i w reżyserii Igliki Triffonovej. Scenariusz filmu brał udział w piątej edycji programu scenariuszowego ScripTeast. W trakcie rocznego programu ScripTeast, skierowanego do doświadczonych scenarzystów z Europy Środkowo-Wschodniej, Iglikę Triffonovą wspierali: Peter Medak (reżyser nominowanego do Złotej Palmy filmu ?Wyższe sfery? oraz obrazów ?Zemsta po latach? i ?Bracia Kray?), Donato Rotunno (luksemburski producent i reżyser, twórca filmu ?Głosy ciemności?) oraz Tom Abrams (scenarzysta, reżyser, autor nominowanego do Oscara filmu ?Shoeshine?; wykładowca University of Southern California w Los Angeles) jako kierownik naukowy. W 2011 roku, na festiwalu filmowym w Cannes, scenariusz ?False Witness? zdobył Nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego dla Najlepszego Scenariusza z Europy Środkowo-Wschodniej.

Obecnie trwają zdjęcia do filmu ? pierwsza tura kręcona jest w Bośni i Holandii, druga planowana jest na przyszły rok. Ekipa filmowa przeniesie się wtedy do Szwecji. Na ekranie widzowie zobaczą m.in. Krassimira Dokova (bułgarski aktor, odtwórca głównej roli w filmie ?Śledztwo? w reżyserii Igliki Triffonovej), Samuela Frölera (szwedzki aktor, znany m.in. z roli w filmie Billego Augusta ?Dobre chęci? na podstawie scenariusza Ingmara Bergmana), Romanę Bohringer (francuska aktorka, zagrała m.in. w filmie Agnieszki Holland ?Całkowite zaćmienie?) oraz Labinę Mitevską (macedońska aktorka, zagrała m.in. w nominowanym do Oscara filmie ?Zanim spadnie deszcz? w reżyserii Milcho Manchevskiego). Autorka scenariusza i reżyserka, Iglika Triffonova, ma na swoim koncie takie filmy jak ?List do Ameryki? i ?Śledztwo?, powstały na podstawie prawdziwych wydarzeń i nagrodzony Złotym Piórem na festiwalu Lato Filmów.

Premiera ?False Witness? planowana jest na rok 2015. Film jest koprodukcją bułgarsko-szwedzko-holendersko-niemiecko-macedońską i jest finansowany przez: The Bulgarian National Film Center, Bulgarian National Television, The Swedish Film Institute, Film i Skäne, SVT oraz The Dutch Film Fund. Producentem filmu jest Rossitsa Valkanova (KLAS Film), która z Igliką współpracuje od wielu lat. ScripTeast to program treningowy dla najlepszych scenarzystów z Europy Środkowo-Wschodniej. Celem projektu jest pomoc autorom w udoskonaleniu napisanego już scenariusza, uczytelnienie jego przekazu dla międzynarodowej publiczności oraz zwiększenie jego marketingowego potencjału na etapie finansowania i dystrybucji. ScripTeast organizowany jest przez Niezależną Fundację Filmową przy wsparciu Programu Unii Europejskiej Media, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Narodowego Centrum Kultury i Apple Film Production, we współpracy m.in. z Europejską Akademią Filmową, renomowanymi sieciami międzynarodowych producentów Producers Network i ACE, oraz Film New Europe i Final Draft.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz