Ratując pana Banksa (Saving Mr Banks) – premierowy zwiastun

Już w niedzielę w Londynie odbędzie się europejska premiera filmu ?Ratując pana Banksa? (?Saving Mr. Banks?) z Emmą Thompson i Tomem Hanksem w rolach głównych. Dziś prezentujemy polski zwiastun filmu. Produkcja wejdzie na ekrany kin 24 stycznia 2014 roku.

?Ratując pana Banksa? to nieznana, oparta na prawdziwych wydarzeniach, niezwykła opowieść o powstawaniu jednego z klasyków światowej kinematografii - ?Mary Poppins? - i burzliwych relacjach legendarnego Walta Disneya (Tom Hanks) z autorką P.L. Travers (Emma Thompson), które nieomal doprowadziły do klęski tej produkcji.

Na usilne prośby swoich córek Walt Disney obiecuje zrealizować film na podstawie ich ulubionej książki ?Mary Poppins? autorstwa P. L. Travers. Nie wie jednak, że spełnienie przyrzeczenia zajmie mu 20 lat. Aby uzyskać prawa do ekranizacji Walt musi stawić czoła zgryźliwej, bezkompromisowej pisarce, która nie zamierza patrzeć, jak jej ukochana niania-czarodziejka jest masakrowana w trybach hollywoodzkiej machiny. Jednak w miarę spadku sprzedaży książki i pogarszania się sytuacji finansowej, Travers godzi się pojechać do Los Angeles, aby wysłuchać planów adaptacji. Na te dwa krótkie tygodnie w 1961 Walt Disney wytacza najcięższą artylerię. Uzbrojony w oszałamiające storyboardy i radosne piosenki braci Sherman Walt przypuszcza frontalny atak na P.L. Travers, jednak rozeźlona autorka nie ugina się pod presją. Wkrótce potem filmowiec bezradnie obserwuje, jak prawa do książki zaczynają wymykać mu się z ręki?

?Ratując pana Banksa? wyreżyserował John Lee Hancock (?Wielki Mike. The Blind Side?, ?The Rookie?) na podstawie scenariusza autorstwa Kelly Marcel opartego na opowiadaniu Sue Smith (?Brides of Christ?, ?Bastard Boys?) i Kelly Marcel. W skład zespołu filmowego Hancocka wchodzi trio artystów, z którymi stworzył nominowany do Oscara? obraz ?Wielki Mike.The Blind Side? z 2009 r.: dwukrotnie nominowany do nagrody Akademii Filmowej? kierownik artystyczny Michael Corenblith (?Grinch. Świąt nie będzie?, ?Apollo 13?), wyróżniony nagrodą Emmy? projektant kostiumów Daniel Orlandi (?Game Change?, ?Frost/Nixon?) i montażysta Mark Livolsi, A.C.E. (?Polowanie na druhny?, ?Diabeł ubiera się u Prady?). Hancock podjął też ponownie współpracę z nominowanym do Oscara? operatorem Johnem Schwartzmanem (?Niepokonany Seabiscuit?, ?Pearl Harbor?), z którym po raz pierwszy połączył siły w 2002 r. podczas produkcji inspirującego dramatu sportowego p.t. ?The Rookie?.

- Muzyka i piosenka (?Chim Chim-Cher-ee?) skomponowane specjalnie na potrzeby filmu ?Mary Poppins? przez Richarda i Roberta Shermanów zdobyły nagrodę Oscara? w 1965 roku. - Na trzynaście nominacji ?Mary Poppins? zdobyła pięć nagród Akademii Filmowej: dla najlepszej aktorki (Julie Andrews), za najlepsze efekty, najlepszy montaż, oryginalną muzykę i oryginalną piosenkę. Obraz był nominowany również w kategorii najlepszego filmu i najlepszego scenariusza adaptowanego. - Disney rozpoczął próby zdobycia praw do ekranizacji ?Mary Poppins? w latach ?40 XX wieku w następstwie obietnicy złożonej swoim córkom. - Ojciec P.L. Travers był bankierem i to on jest pierwowzorem występującego w ?Mary Poppins? Pana Banksa, któremu słynna niania przybywa na pomoc.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz