„Raj utracony” – kino letnie Centrum Nauki Kopernik

Kino letnie Centrum Nauki Kopernik to piątkowe spotkania filmowe, poświęcone tematom bliskim każdemu z nas. Projekcje filmowe rozpoczynamy od krótkich rozmów z ekspertami, którzy opowiadają nam o swoich pasjach i dzielą się wiedzą. Prezentujemy ambitne, autorskie kino i zadajemy pytania, wobec których nie można być obojętnym.

Cykl lipcowy to "Raj utracony" - opowieść o tym, co tracimy a co zyskujemy w związku z rozwojem nauki i technologii. Czy jesteśmy gotowi na wzięcie odpowiedzialności za zmiany, jakich dokonujemy w naszym środowisku naturalnym i w nas samych. Przekraczamy kolejne granice wpływając na klimat, eksperymentując z przyrodą, zgłębiając tajemnice genomu. Pytania o aspekty etyczne naszych działań sprawiają, że coraz częściej dzielimy się na technoentuzjastów i ekosceptyków. Czy istnieje jeszcze szansa na porozumienie się obu tych środowisk? Jakie scenariusze przyszłości proponują nam obie frakcje? Pytania te towarzyszyć nam będą podczas wszystkich pięciu wieczorów filmowych.

27 czerwca, godz. 21.00 RZEKA ZMIENIA BIEG, reż. Kalyanee Mam, Kambodża 2013

Naszą filmową przygodę rozpoczynamy od laureata głównej nagrody jury w kategorii dokument na festiwalu w Sundance. Rzeka zmienia bieg to opowieść o trzech rodzinach ze współczesnej Kambodży, będących świadkami głębokich zmian zachodzących w kulturze lokalnej społeczności.

SPOTKANIE PRZED FILMEM: Bliżej natury, czyli gdzie? O idealistach i praktykach zrównoważonego rozwoju. Gość: Paweł Sroczyński - inicjator Cohabitatu http://cohabitat.net, projektu który redefiniuje pojęcie postępu i przywraca równowagę w relacjach człowieka ze środowiskiem.

11 lipca, godz. 21.00 ZBIERACZE I ZBIERACZKA, reż. Agn?s Varda Francja 2000

Wielokrotnie nagrodzony dokument, autorstwa legendy francuskiej kinematografii. Agn?s Varda, tropi wszelkie niuanse życia codziennego, pozostające często na marginesie zainteresowania opinii publicznej. Tematem filmu jest wielowiekowa tradycja zbierania resztek plonów po żniwach, która uzyskała nową odsłonę w miastach.

SPOTKANIE PRZED FILMEM: Czy wiesz, co wyrzucasz? Recykling nie musi być nudny! O współczesnych marnotrawcach i zbieraczach. Gość: Katarzyna Barc założycielka platformy OddamOdpady.pl http://www.oddamodpady.pl/, od 3 lat związana z polskim upcyklingiem. Zgłębia tajniki domowego recyklingu, odpowiedzialnego projektowania oraz etycznych zagadnień z nimi związanych.

18 lipca, godz. 21.00 GATTACA, reż. Andrew Niccol, USA 1997 Czy człowiek, dzięki rozwojowi nauki, przyspieszy ewolucję własnego gatunku? Czy czeka nas era nowej eugeniki, opartej na zdobyczach genetyki i farmakologii? Jednym z najciekawszych filmów z gatunku science fiction podejmujących te pytania jest z pewnością "Gattaca", z niezapomnianymi rolami Ethana Hawke i Umy Thurman.

SPOTKANIE PRZED FILMEM: Czy jesteśmy w stanie przyśpieszyć własną ewolucję? Krótka przypowieść o naturalnych i syntetycznych. Gość: dr Joanna Różyńska (Zakład Etyki, Wydział Filozofii UW)

25 lipca, godz. 21.00 PREZYDENT NOWEJ ATLANTYDY, reż. Jon Shenk, USA 2011 Bohaterem filmu jest Mohamed Nasheed - prezydent Malediwów, który ze względu na wciąż podwyższający się poziom wód Oceanu Indyjskiego, walczy o przetrwanie kraju. Nasheed okrzyknięty przez światowe media ekologicznym Gandhim, wykorzystuje wszelkie znane tricki marketingowe, aby nagłośnić katastrofalną sytuację swojej ojczyzny.

SPOTKANIE PRZED FILMEM: Czy jest dziś pogoda na rozmowę o klimacie? O naukowych faktach i wielkiej polityce. Gość: dr Aleksandra Kardaś - specjalizuje się w fizyce atmosfery i popularyzacji nauki. Zajmowała się badaniem chmur i aerozolu atmosferycznego. Redaktorka serwisu www.naukaoklimacie.pl

Wszystkie projekcje odbywają się w Parku Odkrywców Centrum Nauki Kopernik i są bezpłatne. W przypadku złej pogody, mogą zostać przeniesione do budynku. Spotkania z ekspertami prowadzi Andrzej Szozda, dziennikarz Polskiego Radia i publicysta.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz