Quentin Dupieux – reżyser filmu „Reality”

Quentin Dupieux to reżyser i muzyk techno z Paryża występujący pod pseudonimem Mr. Oizo. W Polsce znany jest głównie jako twórca kultowego filmu ?Mordercza opona?, który stał się sensacją festiwalu w Cannes w 2010 roku. Słynie z surrealizmu, minimalistycznej fabuły i ekscentrycznych bohaterów. Jest autorem teledysków oraz krótkich metraży.

7 sierpnia do kin wejdzie jego najnowszy film ? ?Reality? ? opowiedziana z dużym humorem historia niczym z koszmaru sennego zanurzona w klimacie filmów klasy B.

Quentin Dupieux już w wieku 12 lat, zaczął się interesować fotografią i w ten sposób rozpoczęła się jego przygoda ze światem sztuki. Jako nastolatek, rozwijał z kolei swój talent muzyczny. Te dwie pasje i pewien przypadek, sprawiły, że jako młody chłopak mógł sprawdzić się w roli reżysera. Jego ojciec był w tym czasie sprzedawcą samochodów, a auto kupił od niego Laurent Garnier, muzyk z FCom. Garnier, po zobaczeniu prac nastolatka, pozwolił mu w 1997 roku wyreżyserować teledysk do piosenki Flashback.

Dupieux pracował następnie przy wielu klipach, a w końcu udało mu się nakręcić pierwszy film ? ?Steak?. Jednak tak naprawdę do wielkiego świata kinematografii dostał się po zrobieniu ?Morderczej opony?. Film został entuzjastycznie oceniony na licznych festiwalach, a wiele osób było oczarowanych fantasmagoryczną akcją obrazu, w którym nie zabrakło również elementów komediowych. Sprawiło to, że Dupieux mógł robić kolejne filmy i ugruntował swoją pozycję jako reżyser.

O swojej twórczości dla Cahiers du Cinéma w styczniu 2013 r. mówił sam reżyser: ?Trzy lata temu reżyserowałem ?Morderczą oponę? mój drugi film pełnometrażowy film, w którym główną rolę zagrała opona samochodowa. Podobał mi się pomysł zastąpienia aktora animowanym obiektem, którym łatwiej dyrygować i który nie ma wymagań typowych dla gwiazdy. Niestety, opona okazała się również aktorsko mało wnosząca do fabuły i niezbyt przyjemna w kontaktach na planie. Dlatego przy następnym filmie ?Wrong? powróciłem do ludzkich aktorów i od tego czasu uwielbiam z nimi pracować.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=jpPAAWcw_U4[/youtube]

W 2012 roku nakręciłem dwa filmy w Los Angeles (dzięki Gregory'emu Bernardowi i Realitism Films). Pierwszy z nich to ?Złe gliny?. Film jest pełen brudu, głupoty i prostactwa. Drugim jest ?Reality? - wypełniony czystością, mądrością i skomplikowanymi relacjami. Obecnie montuję oba obrazy, są to moje dwa najlepsze dzieła.?

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz