Punk nie umarł! – muzyka w filmie „Bobry”

?Bobry? to nazwa zespołu punkowego, który nagrał jedno demo, a następnie się rozpadł. Warstwa muzyczna odgrywa w filmie znaczącą rolę. Posłużyła również do ukazania w krzywym zwierciadle ludzi wyjętych z epoki przełomu lat 80/90, czyli lat świetności punko-polo, kast Silvertonu, squatów w każdym mieście, taniego wina i braku pieniędzy na cokolwiek . Odpowiedzialny za nią jest Marcin Kabaj, jednocześnie współautor scenariusza. 

Film ?BOBRY? to czarna komedia o realizacji marzeń, reaktywacji zespołu punkowego oraz poszukiwaniu alternatywnego stylu. To sentymentalna podróż do czasów, kiedy Punk nie umarł zarówno w muzyce, jak i sposobie życia. Niezależny film Huberta Gotkowskiego i Marcina Kabaja, wejdzie do kin 15 sierpnia.

O muzyce w filmie mówi Marcin Kabaj: ?Jeśli chodzi o sam punk jest on tu przeze mnie i muzycznie i w scenariuszu potraktowany bardzo luźno w stosunku do tego co miało miejsce w Polsce w latach 80 i 90-tych. Tamta muzyka była bardziej zaangażowana w aktualne tematy społeczno ? polityczne. Gdy zacząłem się interesować tym wszystkim było już dawno po "Jarocinie", kapele zaczęły rozwijać się muzycznie, a pod koniec lat 90 ? tych tak zwane zaangażowanie poszło trochę w odstawkę. W XXI wieku forma zaczęła przeważać nad treścią i ważniejsza była moda niż przekaz.  Założenie muzyczne w "Bobrach" było proste. Moglibyśmy poprosić naszych znajomych muzyków, z którymi już współpracowaliśmy o napisanie kilku kawałków punkowych, lub poprosić punkowe kapele o gotowe numery. Ale na ścieżkę do filmu miałem inny pomysł.  Skoro "Bobry", tytułowa kapela nigdy nie nagrała płyty ani nie zagrała koncertu i jest zaledwie po jednym garażowym demo i kilkunastu próbach, to pomyślałem, że w duchu tamtych lat nagram muzykę sam. Z pomocą przyszła mi Basia Mikulska, która napisała tekst do piosenki ?Malowane pawiem?, którą śpiewa w filmie Wojtek Solarz? .

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz