Przegląd Filmów Irańskich 26-28 listopada w Kinie Praha!

Kino Praha zaprasza na ?Przegląd Filmów Irańskich?. W dniach 26-28 listopada będzie można zobaczyć filmy kina irańskiego, ukazujące współczesne życie w Iranie. Bilety TYLKO 10 zł!

Kinematografia irańska należy aktualnie do jednej z najciekawszych na świecie. W ostatnich latach twórczość takich reżyserów, jak Asghar Farhadi, Abbas Kiarostami, Jafar Panahi czy Majid Majidi zawojowała laury na najważniejszych światowych festiwalach i podbiła serca widzów i krytyków nie tylko w rodzimym Iranie, ale też za granicą. Jednak kinematografia irańska to nie tylko filmy uznanych twórców. Przemysł filmowy w tym kraju prężnie się rozwija, zaś tamtejsi twórcy żywo reagują na otaczające ich wydarzenia, bacznie też przyglądają się temu, co dzieje się w światowym kinie. Dlatego właśnie w ramach ?Przeglądu Filmów Irańskich? pokażemy głównie obrazy, które nie znalazły się w regularnej dystrybucji kinowej w Polsce, ale ze względu na poruszoną problematykę i wyszukane środki wyrazu warte są zaprezentowania szerszej publiczności. Filmy, które znalazły się w programie przeglądu, odzwierciedlają współczesne życie w Iranie, ukazują kontekst społeczno-kulturowy oraz problemy, z jakimi spotykają się mieszkańcy tego kraju na co dzień. Tematyka filmów jest zróżnicowana podobnie jak gatunki filmowe ? wśród prezentowanych filmów znalazły się wzruszający film obyczajowy, dramat czy mroczny film noir. Dzięki temu widzowie będą mogli odkryć bogactwo tej kinematografii i zapoznać się z panującymi w niej trendami. Przegląd pozwoli też odkryć widzom prawdziwe oblicze Iranu, dalekie od tego, jakie znamy z doniesień medialnych.

W ramach ?Przeglądu Filmów Irańskich? pokażemy:

  • ?Grzesznicy?, reż. Faramarz Gharibian

Córka emerytowanego pułkownika wraca do Iranu po 7 latach spędzonych w Stanach Zjednoczonych i zostaje zamordowana w tajemniczych okolicznościach. Do śledztwa w tej sprawie zostaje przydzielonych dwóch oficerów policji, których temperamenty i metody diametralnie się różnią. Sytuacja staje się bardziej skomplikowana niż się początkowo wydaje...

  • ?Jestem jego żoną?, reż. Mostafa Shayesteh

?Jestem jego żoną? to debiut reżyserski Mostafa Shayesteha. Po wypadku samochodowym zmienia się spokojne dotąd życie młodej pary.

  • ?Beze mnie?, reż. Bahram Tavakoli

?Here without me? to adaptacja filmowa dramatu ?Szklana Menażeria? autorstwa Tennessee Williamsa. Film przedstawia pozornie niekończące się zmagania ubogiej rodziny w szorstkich dzielnicach Teheranu. Podczas gdy każdy z członków rodziny drastycznie próbuje spełnić swoje marzenia, mała nić nadziei o lepsze jutro trzyma ich razem. Tylko jak długo może to trwać?

  • ?Tak daleko, tak blisko?, reż. Reza Mir-Karimi

Film był irańskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny w 2005 roku. Neurolog, doktor Alem (Masoud Rayegany), żyje w dobrobycie, jest człowiekiem nowoczesnym i nie wierzy w Boga. Pewnego dnia dowiaduje się, że jego syn Sahman (Afsin Hashemi) jest nieuleczalnie chory i wkrótce umrze. Sahman studiuje astronomię i razem z przyjaciółmi wyjechał na pustynię, by obserwować niebo. Zrozpaczony ojciec wyrusza odszukać Sahmana.

  • ?Pan Yousef?, reż. Ali Rafie

Ojciec, córka, tajemnica?Agha Yousef mieszka ze swoją córką ? jedynaczką. Pracuje by zapewnić jej godny byt, mając nadzieję, że pozostanie z nim na zawsze. Ale pewnego dnia nieporozumienie wszystko komplikuje?

  • ?Rozstanie?, reż. Asghar Farhadi,

?Rozstanie? to okrzyknięte przez światową krytykę arcydziełem współczesnego kina i nagrodzone na festiwalu w Berlinie Złotym Niedźwiedziem za najlepszy film, a także nagrodami aktorskimi. "Rozstanie", w reżyserii twórcy głośnego, ?Co wiesz o Elly", to opowieść o dwóch rodzinach, których losy w dramatyczny sposób splatają się ze sobą na skutek przypadkowego zbiegu okoliczności. Film w doskonały sposób łączy elementy thrillera i dramatu psychologicznego, trzymając w napięciu do nieoczekiwanego finału.

Przegląd organizowany jest przez Ambasadę Islamskiej Republiki Iranu oraz Kino Praha. Zapraszamy na ?Przegląd Filmów Irańskich? w Kinie Praha 26 -28 listopada 2014!

PROGRAM ? ?Przegląd Filmów Irańskich? 26 - 28 listopada 2014 - Cena biletu ? 10 zł

26 listopada, środa godz. 19.00 - uroczyste otwarcie przeglądu + pokaz filmu ?Beze mnie? godz.20.30 - ?Tak daleko, tak blisko?

27 listopada, czwartek godz.19:00 ? ?Jestem jego żoną? godz.20:30 ? ?Rozstanie?

28 listopada, piątek godz. 19:00 ? ?Grzesznicy? godz. 20:45 ? ?Pan Yousef?

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz