Przedpremierowy pokaz filmu „Plemię” oraz debata z gośćmi w Kinie Praha!

Kino Praha zaprasza na przedpremierowy pokaz filmu ?Plemię?, reż. Myrosław Słaboszpyc'kyj. W ramach specjalnego pokazu, po projekcji filmu odbędzie się debata ?Czy Głusi i słyszący oglądają te same filmy?. Spotkanie poprowadzi krytyk filmowy Sebastian Smoliński. Bilety już w sprzedaży!

W czwartek, 28. maja o godz. 19.00 zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu ?Plemię?. Po pokazie odbędzie się debata ?Czy Głusi i słyszący oglądają te same filmy?. Dyskusja wokół ?Plemienia? dotyczyć będzie odbioru filmów przez Głuchych i słyszących. Dialogi w dziele Myrosława Słaboszpyc'kyj?ego pokazywane są wyłącznie w języku migowym, któremu nie towarzyszą żadne wyjaśniające napisy. Stwarza to przynajmniej dwie płaszczyzny narracyjne dla dwóch grup widzów: Głusi mogą odczytywać gesty postaci i na tej bazie budować sobie obraz opowieści. Słyszący natomiast skupiają się na istotnej w ?Plemieniu? ścieżce dźwiękowej. Jak te różnice wpływają na doświadczanie, przeżywanie i interpretację filmu? W jakich punktach obie grupy widzów się spotykają i czego mogą się od siebie nauczyć? Grupa kulturoznawców i muzykologów porozmawia wraz z przedstawicielami Stowarzyszenia ?Migam? o tym, jak słyszymy i jak nie słyszymy, co robimy z dźwiękiem i jaka jest w tej układance rola samego wzroku i patrzenia.

Po pokazie filmu ?Plemię? zapraszamy na dyskusje z gośćmi: prof. dr hab. Tadeusz Gałkowski - Interesuje się problematyką psychologicznych podstaw rehabilitacji osób z niepełnosprawnością fizyczną i umysłową. W ramach działalności społecznej pełni stanowisko przewodniczącego organizacji pozarządowych zajmujących się głuchotą (Polski Komitet Audiofonologii, Krajowe Towarzystwo Autyzmu). Jest kierownikiem Katedry Psychologii Rozwoju i Edukacji na Wydziale Psychologii SWPS w Warszawie.

Antoni Michnik - Absolwent Instytutu Historii Sztuki UW, student Kolegium MISH UW. Członek-założyciel naukowo-performatywnej Grupy ETC oraz Zespołu Badań Praktyk Późnej Nowoczesności przy Instytucie Kultury Polskiej UW. Współpracownik Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego.

Krzysztof B. Marciniak - młody warszawski muzykolog, krytyk, ekolog akustyczny. Redaktor magazynu o muzyce współczesnej ?Glissando?.

Joanna Ciesielska - Miga całe życie (CODA), a zawodowo tłumaczy od 1998 r. Od 2012 r. jest biegłą sądową z zakresu języka migowego (w języku potocznym: tłumaczem przysięgłym). Z wykształcenia ekonomistka (AGH w Krakowie), z zamiłowania ?studentka?.

Agnieszka Osytek - Z wykształcenia surdopedagog. Doświadczenie jako tłumaczka języka migowego zdobywała pracując na uczelni oraz w organizacjach pozarządowych. W Migam uwielbia nowe wyzwania.

Sławek Łuczywek (Chief Communications Officer firmy Migam) - Czuwa nad tłumaczami języka migowego w projektach KinecTranslator oraz tłumacza języka migowego online.

"Plemię" - Niesłyszący Sergey zaczyna naukę w szkole dla głuchoniemych. Przenosi się do internatu. W nowym miejscu musi odnaleźć swoje miejsce w hierarchii narzuconej przez organizację zwaną Plemieniem ? szkolną sieć uwikłaną w działalność przestępczą i prostytucję. Chłopak przekonuje się na własnej skórze o bezwzględności zasad, którymi kierują się osoby w Plemieniu. Przemoc, napady, prostytucja - tak wygląda ich codzienność. Aby zostać przyjętym w poczet członków Plemienia, a tym samym awansować w społecznej hierarchii, trzeba wykazać się zdolnościami w łamaniu prawa. Biorąc udział w kilku udanych kradzieżach, Sergey zapracowuje na nową, lepszą pozycję ? zostaje alfonsem. Ma teraz pod opieką dwie dziewczyny, obsługujące nocą kierowców ciężarówek. Szybko zakochuje się w jednej z nich. Problem polega jednak na tym, że jego wybranka jest także dziewczyną szefa. Mimo to, bohaterowie spotykają się potajemnie i zostają kochankami. Łamiąc w ten sposób kodeks Plemienia, stawiają się w sytuacji bez wyjścia.

Spotkanie poprowadzi Sebastian Smoliński -  amerykanista, kulturoznawca, student Kolegium MISH UW. Pasjonata historii kina, krytyk filmowy i operowy. Publikuje bądź publikował m.in. w ?Tygodniku Powszechnym?, ?Kinie?, ?Filmie?, ?Dwutygodniku? i ?Krytyce Politycznej?. Współpracuje z ?Kulturą Liberalną? i Festiwalem Dwa Brzegi.

Zapraszamy na pokaz przedpremierowy filmu ?Plemię? do Kina Praha! Ceny biletów na pokaz obowiązują wg cennika.

Źródło: materiały prasowe
Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz