Prezydent RP na uroczystym pokazie ?Miasta 44″ na Stadionie Narodowym!

30 lipca (środa) na Stadionie Narodowym w Warszawie, w ramach oficjalnych obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego, odbył się uroczysty pokaz specjalny filmu fabularnego ?Miasto 44? w reżyserii Jana Komasy. Produkcję tę zobaczyło ponad 10 tysięcy osób. Prezentujemy relację zdjęciową z tego wydarzenia i materiał wideo, który ilustruje przygotowania do pokazu.

Pokaz na Stadionie Narodowym był pierwszym tej skali wydarzeniem nie tylko w historii polskiej, ale i europejskiej kinematografii. Honorowe miejsce na widowni zajęli Powstańcy, którzy przybyli z całego świata i zostali powitani przez gości pokazu owacjami na stojąco. W projekcji wzięli udział również twórcy filmu, w tym m.in. reżyser Jan Komasa, producent Michał Kwieciński, autor zdjęć Marian Prokop, a także aktorzy, odtwórcy głównych ról ? Józef Pawłowski, Zofia Wichłacz i Anna Próchniak oraz Karolina Staniec, Maurycy Popiel, Antoni Królikowski, Tomasz Schuchardt, Michał Meyer, Grzegorz Daukszewicz, Michał Żurawski. Pokaz zaszczycili swoją obecnością Prezydent RP Bronisław Komorowski, który objął ?Miasto 44? swoim Honorowym Patronatem i Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wśród gości premiery pojawili się, między innymi - Wiesław Komasa, Krzysztof Zanussi, Janusz Głowacki, Grażyna Szapołowska i wielu innych. Gospodarzem i głównym prowadzącym wydarzenia był Marek Kondrat.

Goście pokazu obejrzeli film Komasy na ekranie o niespotykanych rozmiarach. Jego rama była szeroka na 60 metrów, a wysoka na 30 metrów, co odpowiada wysokości dziesięciopiętrowego bloku. Mocujący konstrukcję stelaż ważył sto ton, a gabaryty rozpiętego na nim ekranu to 51 na 21 metrów. To rozmiar dwukrotnie przekraczający wymiary największego z warszawskich ekranów, znajdującego się w warszawskim kinie Imax. Był to największy ekran, jaki kiedykolwiek wykorzystano w Europie! Zapraszamy do obejrzenia filmu, na którym uwieczniono przygotowania techniczne do tego wyjątkowego pokazu ?Miasta 44?

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=ppOqnc0wMao[/youtube]

Organizatorzy zadbali o to, aby skala wydarzeń na Stadionie Narodowym w pełni odpowiadała rozmachowi, jaki cechuje ?Miasto 44?. Przez plan uniwersalnej opowieści o miłości, młodości, odwadze i poświęceniu, rozgrywającej się w czasie Powstania Warszawskiego, przewinęło się ponad 3 000 statystów. Trzon aktorski składał się z 130 aktorów, zaś stałą ekipę filmową, wraz z postprodukcją, współtworzyło 157 osób. Budową imponujących dekoracji zajęło się 10 odrębnych ekip, które do zainscenizowania zniszczonego miasta użyły 5 000 ton gruzu. Obsada została wybrana w serii ogólnopolskich castingów, w których wzięło udział ponad 7 000 osób. Konsultantem do spraw efektów specjalnych był wybitny hollywoodzki specjalista Richard Bain, który wcześniej współpracował z takimi wizjonerami kina, jak Christopher Nolan, Peter Jackson oraz Terry Gilliam i ma w dorobku efekty do światowych hitów, między innymi: ?Casino Royale?, ?Incepcji?, ?King Konga? i ?Nędzników?. Zdjęcia do filmu pochłonęły łącznie 72 kilometry taśmy filmowej!

?Miasto 44? nie jest filmem historycznym, ani dokumentem o przebiegu Powstania. Mimo że rozgrywa się w walczącym Mieście, opowiada historię ludzi, a nie oddziałów czy barykad. ?Miasto 44? nie ma być argumentem w powstańczej dyskusji. Film ma przekazywać emocje, a nie ważyć racje czy odsłaniać kulisy decyzji sprzed 70-ciu laty. To zostawiamy historykom. Nie szukamy spiżowych bohaterów. ?Miasto 44? nie jest filmem o polityce. Jest filmem o miłości, młodości i walce.

? Twórcy filmu ?Miasto 44?

?Miasto 44? w kinach od 19 września

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz