Premiery i przedpremiery „WIOSNY FILMÓW”

5 kwietnia w Warszawie rusza 25. edycja Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW. Festiwal w tym roku będzie dłuższy i potrwa 10 dni. Zakończy się 14 kwietnia. Seanse odbywać się będą ponownie w KINIE AMONDO oraz pierwszy raz w historii imprezy w KINIE ELEKTRONIK.

W tym roku na widzów czeka blisko 60 filmów, w tym 5 polskich premier i kilkanaście przedpremier.

Bilet na każdy seans będzie kosztować tyle samo co w ubiegłym roku czyli 12 PLN.

Podczas jubileuszowej, 25. edycji WIOSNY FILMÓW, widzowie zobaczą blisko 60 filmów z całego świata, nagrodzonych i wyróżnionych na najważniejszych festiwalach filmowych. Pokazane zostaną filmy z Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Warów, Sundance czy San Sebastian. Festiwal zaprezentuje także tytuły nagrodzone lub nominowane do Europejskich Nagród Filmowych oraz Oscarów.

Jedną z polskich premier festiwalu i zarazem Filmem Otwarcia WIOSNY FILMÓW będzie zdobywca Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym MFF w Berlinie, izraelsko - niemiecko - francuska koprodukcja "SYNONIMY". Obraz zostanie pokazany po raz pierwszy w Polsce 5 kwietnia w kinie Elektronik.

Drugą polską premierą będzie francuski komediodramat "PAMIĄTKI CLAIRE DARLING", nowy film Julie Bertuccelli, cenionej reżyserki („Kiedy Otar odszedł”, „Drzewo”, „Szkoła Babel”) i byłej asystentki Krzysztofa Kieślowskiego. W filmie już po raz dwunasty (!) spotykają się przed kamerą dwie ikony francuskiego kina: Catherine Deneuve i jej córka Chiara Mastroianni. W trakcie WIOSNY FILMÓW, widzowie jak zwykle, będą mogli zobaczyć filmy zanim wejdą one do repertuarów polskich kin. W tegorocznym programie festiwalu znajdzie się kilkanaście propozycji przedpremierowych. Wśród nich:

"SAUVAGE" - zdobywca nagrody FIPRESCI na MFF w Jerozolimie, rewelacyjny debiut reżyserski Camille'a Vidala-Naqueta. W kinach od 17 maja.

Historia Léo (świetny Félix Maritaud znany ze "120 uderzeń serca"), który mieszka na ulicy i żeby przeżyć, spotyka się z mężczyznami za pieniądze. Najbliższą mu osobą jest jego przyjaciel, który też się prostytuuje, ale ponieważ jest silniejszy, potrafi go obronić przed innymi chłopakami i niebezpiecznymi klientami. Léo bardzo by chciał, żeby ich przyjaźń przerodziła się w coś więcej, jednak w ich świecie nie ma miejsca na takie uczucia.

"KOBIETA IDZIE NA WOJNĘ" - islandzka komedia, która zachwyciła publiczność na MFF w Cannes i zdobyła nagrody publiczności na festiwalach w Tromsø i Sewilli.

Lokalna eko-aktywistka wypowiada walkę potężnemu koncernowi, który stanowi zagrożenie dla islandzkiego środowiska. Halla działa w obronie tego, w co wierzy i nie cofnie się przed niczym, nawet, gdy jej przeciwnicy próbują zrujnować jej reputację.

"YULI" - nagrodzona na MFF w San Sebastián oraz nominowana do pięciu „hiszpańskich Oscarów”, ekranizacja bestsellerowej autobiografii Carlosa Acosty z samym baletmistrzem w roli głównej. W kinach 16 sierpnia 2019.

Tytułowy Yuli to przydomek, który nadaje Carlosowi Acoście jego ojciec Pedro. Od najmłodszych lat Yuli ucieka od wszelkiej dyscypliny i edukacji; życia uczy się głównie na ulicach zaniedbanej dzielnicy w Hawanie. Jednak Pedro wie, że jego syn ma wrodzony talent i zmusza go do udziału w zajęciach tanecznych. Wbrew swojej woli i mimo początkowej niesubordynacji, Yuli zostaje urzeczony światem tańca.

"MILCZĄCA REWOLUCJA" - oparty na motywach bestsellerowej powieści Dietricha Garstki, nowy film uznanego niemieckiego reżysera Larsa Kraume, autora thrillera „Fritz Bauer kontra państwo”. W kinach od 7 czerwca 2019.

Film opowiada prawdziwą historię grupy uczniów klasy szóstej, którzy postanawiają okazać solidarność z ofiarami powstania węgierskiego, organizując minutę ciszy w trakcie każdej lekcji.

"ASAKO. DZIEŃ I NOC" - rewelacja ubiegłorocznego festiwalu w Cannes - niezwykle klimatyczna adaptacja bestsellerowej powieści uznanej japońskiej autorki Tomoki Shibasaki, w reżyserii cenionego japońskiego reżysera Ryûsuke Hamaguchiego. W kinach od 24 maja 2019.

Asako mieszka w Osace. Zakochuje się w Baku, wolnym duchu. Pewnego dnia chłopak znika bez śladu... Dwa lata później znów spotykamy Asako. Obecnie mieszka w Tokio i spotyka się z Ryohei. Chłopak wygląda dokładnie jak Baku, ale ma zupełnie inną osobowość...

Więcej informacji na stronach:
www.wiosnafilmow.pl
www.facebook.com/wiosnafilmow

Źródło: materiały prasowe
Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz