Premierowe pokazy nominowanej do Oscara „Sceny zbrodni” Oppenheimera oraz towarzyszące im rozmowy z reżyserem

Z okazji wejścia filmu do kin zapraszamy na warszawską i wrocławską premierę "Sceny zbrodni" Joshuy Oppenheimera, najbardziej utytułowanego filmu dokumentalnego wszechczasów!

"Scena zbrodni" to nie tylko kandydat do tegorocznego Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny (laureatów poznamy już 3 marca), ale także laureat Europejskiej Nagrody Filmowej oraz Nagród Publiczności na Berlinale i PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL 2013, jak również najlepszy filmu roku według Pedro Almodovara. W niedzielę, 16 lutego film otrzymał kolejne wyróżnienie - nagrodę BAFTA dla najlepszego brytyjskiego filmu dokumentalnego.

Premierowe pokazy "Sceny zbrodni" odbędą się: - 27 lutego o godz. 20.00 w warszawskiej Kinotece, - 28 lutego o godz. 19.00 we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty.

Pokazom będą towarzyszyły rozmowy online z reżyserem filmu, które poprowadzą: Urszula Jabłońska, dziennikarka Dużego Formatu (Warszawa) oraz Adam Kruk (Wrocław).

Bilety do kupienia w kasach Kinoteki i Kina Nowe Horyzonty oraz na http://www.kinoteka.pl oraz http://www.kinonh.pl

Zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniach na Facebooku: Warszawa https://www.facebook.com/events/1386382184960214 oraz Wrocław https://www.facebook.com/events/585225138239191 Jeden z najważniejszych i najbardziej wstrząsających współczesnych filmów dokumentalnych, który łączy w sobie cechy gangsterskiego dramatu, kiczowatego melodramatu i surrealistycznego filmu psychologicznego. Werner Herzog określił go mianem "jednego z najważniejszych filmów dokumentalnych minionych 30 lat i jednego z najbardziej przerażających i surrealistycznych filmów, jakie widział w ostatniej dekadzie".

Reżyser Joshua Oppenheimer spędził siedem lat z "emerytowanymi" dowódcami brygad śmierci Panczaszila w Indonezji. Przed puczem wojskowym w 1965 roku, nielegalnie sprzedawali pod kinami bilety na amerykańskie filmy gangsterskie. W swojej "wyzwoleńczej" działalności wzorowali się ? jak twierdzą ? na hollywoodzkich produkcjach, ale w rzeczywistości zachowywali się jak szmalcownicy i mordercy w jednym. Gdy reżyser proponuje im odegranie w filmie popełnionych zbrodni, z wigorem załatwiają aktorów, dekoracje, barwne kostiumy i dyskutują o możliwych scenariuszach filmowej rekonstrukcji. Praca przy filmie obiera jednak nieoczekiwany kierunek, a odgrywane przed kamera dramatyczne wydarzenia sprzed 50 lat stają się wstrząsającą filmową psychodramą i okazują się bardziej realne od rzeczywistości.

Film zachwyca wyjątkowym poziomem dokumentalnej reżyserii, a także zdjęć, utrzymanych w surrealistycznej atmosferze. Z obawy przed cenzurą nie trafił do kin w Indonezji i jest tam dystrybuowany tylko w szarej strefie.

Film "Scena zbrodni" był pokazywany na ponad 120 festiwalach filmowych i otrzymał ponad 30 nagród, w tym m.in.: Europejską Nagrodę Filmową w kategorii Najlepszy Europejski Film Dokumentalny, Nagrodę Publiczności w sekcji Panorama Dokumentalna oraz Nagrodę Jury Ekumenicznego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, Nagrodę BAFTA dla Najlepszego Brytyjskiego Filmu Dokumentalnego, Nagrodę Główną na festiwalu CPH:DOX w Kopenhadze, Nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego Duńskiej Akademii Filmowej oraz Nagrodę Jury i Nagrodę Publiczności na DocumentaMadrid. Jest również wśród tytułów nominowanych do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny. W wielu zestawieniach "Scena zbrodni" znalazła się wśród najlepszych filmów 2013 roku (m.in. na 1. miejscu według magazynu Sight & Sound).

"Scena zbrodni" została również doceniona podczas ostatniej edycji PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL, gdzie miała swoją polską premierę. Film otrzymał Nagrodę Publiczności oraz Grand Prix Dolnego Śląska - Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz