Premiera nowego dokumentu HBO Europe „Królowa ciszy”

W niedzielę, 7 grudnia o godz. 22.15 odbędzie się premiera najnowszej koprodukcji dokumentalnej HBO Europe Królowa ciszy. Bohaterka filmu ? Denisa to roztańczona, choć niesłysząca dziewczynka żyjąca w nielegalnym obozowisku Romów we Wrocławiu. Film będzie miał światową premierę 23 listopada podczas festiwalu IDFA w Amsterdamie.

Denisa jest romską dziewczynką, która mieszka wraz z rodziną w obozowisku na obrzeżach Wrocławia. Nie słyszy, nie nauczyła się też mówić, ale uwielbia tańczyć i oglądać bollywodzkie filmy. Ma problemy z porozumiewaniem się z rówieśnikami, potrafi ich jednak zaangażować do wspólnych zabaw. Gdy dorośli członkowie romskiej społeczności zmagają się z biedą, wykluczeniem i codzienną niechęcią, Denisa tańczy wśród kur i psów, wciągając do swoich układów choreograficznych inne dzieci. Dzięki wyobraźni i tańcowi żyje w swoim świecie, w którym może robić to, na co ma ochotę i wyrazić emocje, o których nie może opowiedzieć.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=JiRpZlS0qHk[/youtube]

Reżyserką dokumentu jest Agnieszka Zwiefka, która obserwuje Denisę i jej otoczenie. Widzi otwartą, radosną i bardzo towarzyską dziewczynkę, która zbudowała swój własny świat, ale jednocześnie żyje w miejscu i społeczności, które silnie determinują jej los. Od Denisy i innych dzieci dowiedziałam się wiele o radości życia. I myślę, że tego wielu z nas mogłoby się od nich nauczyć ? mówi Zwiefka. One zawsze myślą o ?tu i teraz?, nie zastanawiają się nad przeszłością i przyszłością, próbując cieszyć się każdą chwilą niezależnie od tego, co życie przynosi, nawet jeśli nie ma zbyt wiele do zaoferowania.

Istotną składową filmu Królowa ciszy jest warstwa muzyczna, która opiera się na trzech głównych stylach muzycznych. Jednym z nich są piosenki amerykańskiego duetu CocoRosie; drugim ?  muzyka manele w wykonaniu Dani Printul Banatului, czyli mieszanka muzyki cygańskiej, orientalnej i współczesnego popu i ostatnim muzyka skomponowana przez Jessicę de Rooij specjalnie na potrzeby tego obrazu.

Autorami poruszających zdjęć do filmu są Aleksander Duraj i Armand Urbaniak. Producentami filmu są Ma.ja.de. Filmproduktion, Chilli Productions. Współproducentami filmu są Stefilm International, HBO Europe, ZDF/arte, Odra-Film. Wsparcia przy produkcji udzielili również: Creative Europe ? MEDIA, Mitteldeutsche Medienförderung i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Film będzie miał światową premierę 23 listopada na festiwalu IDFA w Amsterdamie.

Premiera filmu Królowa ciszy odbędzie się w niedzielę, 7 grudnia o godz. 22.15 w HBO. Powtórkę będzie można obejrzeć w środę, 10 grudnia o godz. 22.00 w HBO2 w paśmie dokumentalnym Bez cenzury. Film będzie również dostępny w serwisie HBO GO.

premiera:        07.12.2014         godz. 22:15 HBO powtórzenie:     10.12.2014           godz.  22:00 HBO2 12.12.2014           godz.  15:35 HBO2 16.12.2014           godz.  15:25 HBO

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz