Premiera nowego dokumentu HBO Europe „Królowa ciszy”

 

Już w najbliższą niedzielę, 7 grudnia o godz. 22.15 w HBO odbędzie się premiera najnowszej koprodukcji dokumentalnej HBO Europe Królowa ciszy. Bohaterką filmu jest Denisa - roztańczona, choć niesłysząca dziewczynka żyjąca w nielegalnym obozowisku Romów we Wrocławiu. Film został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez krytyków, jak i publiczność podczas zakończonego właśnie festiwalu IDFA w Amsterdamie.

Denisa jest romską dziewczynką, która mieszka wraz z rodziną w obozowisku na obrzeżach Wrocławia. Nie słyszy, nie nauczyła się też mówić, ale uwielbia tańczyć i oglądać bollywodzkie filmy. Ma problemy z porozumiewaniem się z rówieśnikami, potrafi ich jednak zaangażować do wspólnych zabaw. Gdy dorośli członkowie romskiej społeczności zmagają się z biedą, wykluczeniem i codzienną niechęcią, Denisa tańczy wśród kur i psów. Dzięki wyobraźni i tańcowi żyje w swoim świecie, w którym może robić to, na co ma ochotę i wyrazić emocje, o których nie może opowiedzieć.

Reżyserką dokumentu jest Agnieszka Zwiefka, która obserwuje Denisę i jej otoczenie. Widzi otwartą, radosną i bardzo towarzyską dziewczynkę, która zbudowała swój własny świat, ale jednocześnie żyje w miejscu i społeczności, które silnie determinują jej los. Realizując ten film, przypomniałam sobie siebie jako dziecko. Wychowywałam się w czasach PRLu. Wtedy też nie mieliśmy wielu zabawek, spędzaliśmy czas wolny na powietrzu, uczyliśmy się robić przysłowiowe coś z niczego, używać wyobraźni. Ten film jest dla mnie między innymi właśnie o tym, że wyobraźnia jest czymś niezwykle potężnym, czymś, co potrafi przemienić nawet najgorszą otaczającą nas rzeczywistość w coś znośnego, jeśli nie pięknego.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=JiRpZlS0qHk[/youtube]

W dokumencie Królowa ciszy istotną rolę odgrywa muzyka, która opiera się na trzech głównych stylach muzycznych. Jednym z nich są piosenki amerykańskiego duetu CocoRosie; drugim ?  muzyka manele w wykonaniu Dani Printul Banatului, czyli mieszanka muzyki cygańskiej, orientalnej i współczesnego popu, i ostatnim - muzyka skomponowana przez Jessicę de Rooij specjalnie na potrzeby tego obrazu.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=PAZ0Aqa3X8o[/youtube]

Autorami poruszających zdjęć do filmu są Aleksander Duraj i Armand Urbaniak. Producentami filmu są Ma.ja.de. Filmproduktion i Chilli Productions. Współproducentami filmu są Stefilm International, HBO Europe, ZDF/arte, Odra-Film. Wsparcia przy produkcji udzielili również: Creative Europe ? MEDIA, Mitteldeutsche Medienförderung i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Film miał światową premierę 23 listopada na festiwalu IDFA w Amsterdamie, gdzie był prezentowany w konkursie głównym i został uznany przez publiczność za jeden z najlepszych filmów festiwalu.

Premiera filmu Królowa ciszy odbędzie się w niedzielę, 7 grudnia o godz. 22.15 w HBO. Powtórkę będzie można obejrzeć w środę, 10 grudnia o godz. 22.00 w HBO2 w paśmie dokumentalnym Bez cenzury. Film będzie również dostępny w serwisie HBO GO.

Źródło: materiały prasowe
Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz