Premiera książki Janusza Majewskiego

Wydawnictwo Marginesy oraz Kino Atlantic zapraszają na spotkanie z Januszem Majewskim Poświęcone książce ?Glacier Express 9:15? Środa 12 listopada godz. 20:00 Spotkanie poprowadzą Magdalena Juszczyk oraz Tomasz Jastrun. Spotkanie połączone będzie z projekcją filmu po cyfrowej rekonstrukcji ?Zaklęte rewiry? (reż. Janusz Majewski)

Zgłoszenia na spotkanie:

Aby wziąć udział w spotkaniu 12 listopada należy do piątku 7 listopada wypełnić formularz zgłoszeniowy, który znajduje się na www.kinoatlantic.pl Każde zgłoszenie zostanie przez nas potwierdzone. Wstęp wolny ? liczba miejsc ograniczona!

O książce:

Janusz Majewski ? reżyser, autor książek cenionych zarówno przez czytelników, jak i gremia jurorskie ? tym razem zabiera nas w podróż. PODRÓŻ ŻYCIA. Nie dla oszałamiających widoków za panoramicznymi szybami ekskluzywnego Glacier Expressu. Malownicza Szwajcaria jest zaledwie tłem, pretekstem do spotkania i rozmowy przyjaciół. Karola, w którego mistrzowskich ripostach rozpoznać można samego Autora (elementy autobiograficzne świetnie łączą się w tej książce z fikcją literacką), i Maxa, który po wydarzeniach ?68 roku wyemigrował z Polski, ale tak naprawdę nigdy nie przestał żyć jej sprawami ? tu alter ego Kurta Webera, operatora filmowego i wieloletniego przyjaciela Janusza Majewskiego, z którym zrealizowali wspólnie kilka projektów zawodowych.

To podróż do wspomnień z czasów dzieciństwa (jest więc ? jak to u Majewskiego ? zaczarowany Lwów i Kresy ? utracona Atlantyda), do lat młodości spędzonej w Krakowie, do pierwszych (drugich, trzecich i kolejnych) miłości, do absurdów życia (nie tylko za PRL-u). Bo to właśnie ŻYCIE jest głównym bohaterem tej książki.

Życie, które przyjdzie pożegnać. Z żalem czy ulgą? ? zastanawiają się dwaj starsi panowie, to przypominający w swych dialogach bohaterów słynnego kabaretu, to znów cwaniaczków z Nalewek, to greckich filozofów, a to lwowskie baciary.

Rozmowa o Życiu? I już? Nie! Zbrodnia?! Oczywiście, nawet dwie! Miłość? Też niejedna. Namiętności ? i to nie tylko we wspomnieniach. Ile może się wydarzyć, gdy o 9.15 do Glacier Expressu wsiądzie dwóch prawdziwych erudytów i miłośników życia?

O autorze:

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, której Wydział Reżyserii ukończył w 1959 roku. W latach 1983?1990 przez dwie kadencje był Prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, od roku 2006 jest Honorowym Prezesem Stowarzyszenia. W latach 1987?1991 był członkiem Komitetu Kinematografii. W latach 1969?1991 był wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi, a także gościnnie m.in. w Stanach Zjednoczonych. Jego studentami byli m.in.: Feliks Falk, Andrzej Barański, Filip Bajon i Juliusz Machulski.

Pod pseudonimem Patrick G. Clark napisał komedię z gatunku czarnego humoru ?Upiór w kuchni?, którą dwukrotnie reżyserował dla Teatru Telewizji ? w 1976 i 1993.

W 2001 r. odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2012 roku został uhonorowany nagrodą "Orła" w kategorii "Za Osiągnięcia Życia", a w 2013 r. odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 21 marca 2011 Janusz Majewski odsłonił swoją gwiazdę w Alei Gwiazd na ulicy Piotrowskiej w Łodzi. Autor książek: ?Siedlisko?, ?Zima w Siedlisku?, ?Mała Matura?, ?Ekshibicjonista?. Wybrane tytuły z filmografii: ?Błękitny pokój? (1965), ?Sublokator? (debiut pełnometrażowy ? 1966), ?Markheim? (1971), ?Zaklęte rewiry? (1975), ?sprawa Gorgonowej? (1977), ?Królowa Bona? (1980), ?C.K.Dezerterzy? (1985), ?Mała matura 1947? (2010).

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz