Premiera dokumentu HBO Europe „Nadejdą lepsze czasy” Hanny Polak na festiwalu Docs Against Gravity

Po raz pierwszy w Polsce 9 maja na festiwalu Docs Against Gravity zostanie zaprezentowana nagradzana na światowych festiwalach koprodukcja dokumentalna HBO Europe Nadejdą lepsze czasy (Something Better to Come) w reżyserii Hanny Polak. Premiera w HBO została zaplanowana na jesień tego roku.

11-letnia Jula mieszka na Swałce, największym wysypisku śmieci w Europie, 20 km od centrum Moskwy. Teren otoczony murem i kontrolowany przez ochronę ma być wolny od intruzów. Mieszka tam jednak grupa ludzi tworzących małą, pozbawioną praw społeczność. Ci ludzie tworzą najbliższą rodzinę Juli. Tu toczy się jej życie i tu Jula marzy o przyszłości z dala od wysypiska.

Autorką dokumentu jest Hanna Polak, nominowana do Oscara za Dzieci z Leningradzkiego. Reżyserka zajmuje się problemami bezdomnych dzieci na całym świecie od wielu lat. Stworzyła fundację Aktywna Pomoc Dzieciom, w ramach której działa na rzecz dzieci i współpracuje z UNICEF.

Przez 14 lat śledziłam losy Juli i jej najbliższych na wysypisku śmieci. Widziałam ich nadzieje i marzenia tam, gdzie wydawałoby się, że nie można ich mieć. Była to dla mnie osobiście bardzo ważna podróż, ponieważ zobaczyłam siłę i wolę przetrwania w warunkach niezwykle trudnych do przeżycia. Wierzę, że jest to ważna historia o ludzkich możliwościach ? mówi Hanna Polak.

Nadejdą lepsze czasy (Something Better to Come) to polsko-duńska koprodukcja zrealizowana przez Danish Documentary Production (Sigrid Dyekj?r) i Hanna Polak Films we współpracy z HBO Europe. Wsparcia w realizacji projektu udzielili również Det Danske Filminstitut, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Nordic Film, TV-Fund, DR.

Światowa premiera dokumentu odbyła się na festiwalu IDFA w Amsterdamie. Film był prezentowany w konkursie głównym i otrzymał wyróżnienie za głęboko humanistyczny wymiar filmu. Film zdobył również GrandPrix na ArtDoc Fest w Moskwie, Alpe Adria Cinema Award na festiwalu w Trieście, wyróżnienie na ZagrebDox oraz Nagrodę Młodzieżowego Jury na Festiwalu Praw Człowieka w Genewie. Film pojawi się w ramach konkursu głównego na festiwalu Docs Against Gravity odbywającym się w dniach 8-17 maja.

Premiera dokumentu w HBO w Polsce została zaplanowana na jesień 2015 roku.

Pokazy Nadejdą lepsze czasy na Docs Against Gravity: 9 maja godz. 19.30 Kinoteka 10 maja godz. 17.30 Kinoteka 11 maja godz,. 20.30 DCF 12 maja godz. 20.30 Kinoteka

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz