Prawdziwy Wiking – recenzja filmu „Na głębinie”

"Nordyckie" kino zawsze było konikiem miłośników niszowych produkcji i w recenzjach tych filmów specjalizowali się głównie krytycy z wyższych sfer. Literatura grozy, która w ostatnich latach przybyła do nas z "krainy jezior" rzuciła nowy obraz na popkulturę krajów skandynawskich. Mimo tego, nie każdy sprawdza takie produkcje jak Łowcy Troli, czy właśnie tytułowa produkcja Na głębinie. Recenzowany przeze mnie film to opowieść oparta na faktach, przedstawiająca najtwardszego człowieka, jakiego w życiu widziałem.

Gulli to z wyglądu facet, który z wfem miał raczej na bakier. Lubi piwo, fajki i swoich kumpli. Nigdy nikomu nie zawinił, ale ma też problemy związane ze swoimi ambicjami. Nigdy w życiu niczego nie osiągnął, poza dostaniem się do pracy na kutrze rybackim. Miejsce, w którym mieszka to jeden z najmniejszych archipelagów Islandii, gdzie większość dni nie odwiedza słońce, a zamieć śnieżna to pojęcie względne. Pewnego dnia wypływa razem z załogą po raz kolejny. Niestety w wyniku tragicznego wypadku łódź wywraca się i tonie, a w głębinach znika cała załoga kutra. Gulli zostaje zupełnie sam...Na morzu, gdzie woda ma 5 stopni Celsjusza.

Islandzka produkcja to niezwykłe kino. Mimo, że jest oparte na faktach trudno uwierzyć w to co widzimy na ekranie. Przekaz jest prosty: jeśli chcesz żyć, musisz walczyć! Mimo swojej prostoty budzi w widzach pełną gamę uczuć i emocji. Przede wszystkim zastanawiamy się co my zrobilibyśmy na miejscu bohatera, jak moglibyśmy sobie pomóc. Dzięki świetnej realizacji możemy dokładnie odczuć sytuacje, w których z naturą zmaga się Gulli. Nie jestem w stanie powiedzieć, czy aktorzy to znane postacie kina islandzkiego, ale są niezwykle realistyczni. Naturalna gra jeszcze bardziej potęguje wrażenie lęku i przeszywającego zimna.

"Na głębinie" to mocny, elektryzujący i poruszający film, który powinien zobaczyć każdy - szczególnie mężczyźni. Myślisz, że jesteś twardy? Pomyśl jeszcze raz, 8/10


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz