Powstaje film dokumentalny o pielgrzymce osób bezdomnych do Lesieux inspirowanej „Prostą historią” Davida Lyncha

Istniejąca od ponad 15 lat wspólnota ?Betlejem? z Jaworzna, prowadzona przez księdza Mirosława Toszę, to niezwykłe miejsce, pomagające ludziom bezdomnym i po przejściach stanąć na nogi i wrócić do społeczeństwa. W swojej działalności członkowie wspólnoty poszukują różnych inspiracji, a film Davida Lyncha od dawna odgrywał niebagatelną rolę w historii ich domu. Wzorem bohatera filmu pielgrzymi odbędą więc swoją licząca ponad 1500 kilometrów podróż na traktorkach do koszenia trawy. W miejscach postojów organizowane będą pokazy ?Prostej historii? oraz spotkania z członkami innych wspólnot.

Droga pojednania 2 - fot. Fundacja Tumult

David Lynch niezwykle ucieszył się faktem, że opowiedziana przez niego historia wciąż inspiruje ludzi do podejmowania takich działań. Nagrał więc specjalne, kilkuminutowe przesłanie do uczestników i zapewnił o swojej pamięci i poparciu dla ich idei. Objął też wydarzenie honorowym patronatem.

W podróży pielgrzymom towarzyszyć będzie ekipa filmowców, rejestrując wydarzenia, które spotkają na swojej drodze. W zamyśle twórców ma powstać obserwatorski dokument, pokazujący duchową przemianę ciężko doświadczonych przez życie ludzi. Czas spędzony w drodze ma być momentem refleksji i opowiedzenia o idei pojednania mijanym po drodze obserwatorom.

Za artystyczną stronę filmu dokumentalnego pod roboczym tytułem ?Droga pojednania? odpowiadać będzie młody duet filmowców ? Paweł Chorzępa i Piotr Małecki. Obaj artyści są uznanymi autorami zdjęć, w dorobku mają również osiągniecia reżyserskie. Wspierani przez doświadczonego kierownika produkcji Remigiusza Zawadzkiego oraz ekipę Fundacji Tumult i Fundacji Sztuki Świata, będą towarzyszyć pielgrzymom przez 40 dni ich podróży i dokumentować ich ?prostą historię?.

Pielgrzymi planują dotrzeć do Lesieux około 30 września. Jak mówi ksiądz Mirosław Tosza, dla każdego z uczestników wyprawy będzie to jego własna droga pojednania.

Źródło: informacja nadesłana


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz