Powrót wielkiego prowokatora!

Już 6 grudnia na ekrany polskich kin trafi ?Perwersyjny przewodnik po ideologiach?, najnowszy film geniusza, szaleńca, klowna, czy radykalnego lewaka jak mówi się o Slavoju Žižku. Ten jeden z najciekawszych i najpopularniejszych myślicieli naszych czasów doskonale znany jest kinomanom - sześć lat temu jego ?Z-Boczona historia kina? wzbudziła sensację na całym świecie. Filmem tym Žižek - filozof, psychoanalityk, autor ponad kilkudziesięciu książek, traktujących o popkulturze, polityce, ekonomii, czy militarnych konfliktach - udowodnił, że jest także wytrawnym znawcą i miłośnikiem kina.

Teraz Žižek wraca do współpracy z reżyserką Sophią Fiennes, by w prowokacyjny sposób spojrzeć na naszą rzeczywistość i kształtujące ją ideologie. Žižek przygląda się im pod lupą i punktuje to, co mają nam do zaproponowania: liberalizm, komunizm, nazizm, kapitalizm i katolicyzm. Uświadamia, jak każda z tych ideologii manipuluje naszymi pragnieniami i marzeniami. A wszystko to zilustrowane jest błyskotliwie i prowokacyjnie dobranymi fragmentami takich klasyków kina, jak m.in. ?Szczęki?, ?Brazil?, ?M.A.S.H?, czy ?Titanic?.

?Perwersyjny przewodnik po ideologiach? to inteligentna, dowcipna i erudycyjna analiza wszelkich -izmów, kształtujących nasze systemy wierzeń i zachowań. Najbardziej pobudzający intelektualnie film ostatnich lat. To niczym nieskrępowane poruszanie się po historii kina, tworzenie kontrowersyjnych zestawień, lekkość łączenia faktów i obrazów - pisała recenzentka Stopklatki, a krytyk z IndieWire ostrzegał: Uważajcie! Wykład Žižka jest tak samo uwodzący jak ideologie, o których opowiada!

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz