„Portret kobiety w ogniu” przedpremierowo w Kinie Muranów: spotkania z Filmawką, fundacją Dziewuchy Dziewuchom oraz ROCKS. Talks

„Portret kobiety w ogniu” Céline Sciammy z miejsca podbił serca publiczności festiwalu w Cannes i uwiódł jurorów, którzy nagrodzili go za scenariusz. Subtelny, a przy tym ognisty melodramat francuskiej reżyserki to pochwała kobiecego spojrzenia i jego imponujący manifest.

Na kilka dni przed premierą zapraszamy do warszawskiego Kina Muranów na wyjątkowe pokazy połączone z dyskusjami. 

15.10.2019 (wtorek), godz. 19:00
„Portret kobiety w ogniu”: Dzisiejsze rozterki ubrane w kostium

Przed Wami druga odsłona cyklu: PAPAYA.ROCKS (https://papaya.rocks/pl ) + Gutek Film = .ROCKS TALKS.

Tym razem zapraszamy na nagrodzony w Cannes za scenariusz melodramat Céline Sciammy – film „Portret kobiety w ogniu”. Po seansie porozmawiamy z naszymi ekspertkami o ekranowej intymnej więzi rodzącej się między dwiema bohaterkami, a także o bijących z ekranu, całkiem współczesnych emocjach. Będzie to też okazja do porównania „Portretu kobiety w ogniu” do innych filmów Céline Sciammy. Zastanowimy się również nad samą realizacją tej produkcji i wiążących się z nią wyzwaniach – przyjrzymy się pięknym zdjęciom operatorki Claire Mathon, budowaniu scen i prowadzeniu aktorek. Skupimy się na obrazach – dosłownie i w przenośni. – Portret kobiety w ogniu był zdecydowanie najtrudniejszą i zarazem najbardziej satysfakcjonującą rzeczą, jaką kiedykolwiek zrobiłam – powiedziała kilka miesięcy temu reżyserka w rozmowie z Papaya.Rocks – Chciałam, żeby to był także film o przyjaźni, siostrzeństwie i solidarności między kobietami – dodała.

Goście:
◾ Klara Cykorz – kulturoznawczyni, krytyczka filmowa, laureatka Konkursu im. Krzysztofa Mętraka (2018). Na łamach „Dwutygodnika” prowadzi cykl „Gadanie” poświęcony serialom telewizyjnym. Współpracuje z internetowym „Czasem kultury”, „Ekranami” i Filmwebem. Pisała o melodramacie w antologiach „Sto metrów asfaltu. Warszawa Marka Hłaski” i „David Lynch. Polskie spojrzenia”.

◾ Kamila Tarabura – reżyserka, scenarzystka. Absolwentka Studia Prób w Szkole Wajdy. Autorka teledysków i kampanii społecznych. Doświadczenie zdobywała także na planach filmowych jako asystentka reżysera. Aktualnie realizuje swój 30-minutowy film w Studiu Munka i pracuje nad scenariuszem pełnometrażowym.

Prowadzący:
◾ Zdzisław Furgał - sekretarz redakcji PAPAYA.ROCKS

BILETY 23 zł

Wydarzenie na FB: facebook.com/Rocks.Talks_Portret kobiety w ogniu

17.10.2019 (czwartek), godz. 19:00
Filmawka i Dziewuchy Dziewuchom: „Portret kobiety w ogniu”

Dyskusję na temat kobiecego kina i spojrzenia na siostrzeństwo poprowadzi z jedną z Dziewuch Maja Głogowska z Filmawki.

Gość:

◾ Agata Majewska – Fundacja Dziewuchy Dziewuchom - od trzech lat zajmuje się feministycznym cyber-aktywizmem poprzez szeroko zakrojone działania w mediach społecznościowych. Redaktorka fanpejdża Dziewuchy Dziewuchom

Prowadząca:
◾ Maja Głogowska – Redaktor naczelna portalu Filmawka. Popkulturą zamuje się odkąd sięga pamięcią, a w ostatnim czasie szczególnie przygląda się kobietom na dużym ekranie.

BILETY 23 zł

Wydarzenie na FB: facebook.com/Filmawka_Dziewuchy

Podsycany przez tajemnicę, płomień zakazanej miłości wybucha ze zdwojoną siłą – przekonuje najpiękniejsza love story roku, „Portret kobiety w ogniu”. Film Céline Sciammy z miejsca podbił serca publiczności festiwalu w Cannes i uwiódł jurorów, którzy nagrodzili go za scenariusz. Subtelny, a przy tym ognisty melodramat francuskiej reżyserki to pochwała kobiecego spojrzenia i jego imponujący manifest.

Opowieść o miłości wyprzedzającej swój czas i intymnej więzi zdolnej przełamać niejedno tabu, ubiera w kostium – akcja rozgrywa się w Bretanii w 1770 roku – jak najbardziej współczesne pragnienia i uczucia. Bohaterkami filmu są szykowana do aranżowanego małżeństwa arystokratka Heloiza oraz przybyła z Paryża malarka, Marianna. Ta druga ma namalować portret tej pierwszej, ale w sekrecie: Heloiza nie chce bowiem pozować, buntując się w ten sposób przeciwko przymusowemu zamążpójściu. Marianna dyskretnie obserwuje swoją modelkę, intensywnie tworzy, ale niszczy kolejne wersje obrazu. Czuje, że nie pozna prawdziwego oblicza młodej kobiety tak długo, jak sama będzie ukrywać własne.

Czasem burzliwa, jak ocean u wybrzeży Bretanii, czasem intymna, jak cisza panująca w malarskiej pracowni; relacja pomiędzy obiema kobietami przyjmie nieoczekiwany kierunek. Arystokratkę i artystkę połączy wspólna tajemnica. Ta mistrzowsko poprowadzona opowieść o zakazanym uczuciu działa jak iskra, rozpalając wyobraźnię widowni. Zmysłowy, romantyczny, a zarazem drapieżny, „Portret kobiety w ogniu” umyka melodramatycznym kliszom – przede wszystkim dzięki pełnokrwistym, odważnym bohaterkom, które rzucają wyzwanie swoim czasom.

„Portret kobiety w ogniu” w kinach od 18 października

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz