POP! Festiwal już od 7 listopada w kinie Iluzjon!

POP! Festiwal startuje już w najbliższy weekend w warszawskim Kinie Iluzjon. Od 7 do 9 listopada odbędzie się 17 pokazów filmów z gatunku neo noir, a między seansami będą się toczyć dyskusje o pop kulturze z czołowymi polskimi pisarzami kryminałów. Głównym punktem programu będzie ogłoszenie nominacji do literackiej Nagrody im. H. Sienkiewicza.

Kultura popularna nie cieszy się w Polsce dobrą renomą. POP! Festiwal powstał po to, aby spróbować odczarować tę złą passę i wskazać przykłady dobrego popu. Nasza impreza ma ambicję stać się pierwszym w Polsce miejscem, które nie tylko celebruje popkulturę, ale także jej uczy ? mówi Robert Ziębiński, dyrektor festiwalu.

Pierwsza edycja będzie poświęcona popularnemu w latach 40. i 50. XX wieku stylowi neo noir, który z zasady nigdy nie kończy się happy endem. Bohaterami są prywatni detektywi, hipnotyzujące femme fatale oraz zwykli ludzie, którzy przypadkowo zostali  uwikłani w porachunki świata przestępczego ? ostatecznie ciężko stwierdzić czy są ofiarami czy dobrze rokującymi gangsterami.

Przez trzy dni w Kinie Iluzjon będą wyświetlane dawno nie przywoływane klasyki neo noir m.in.: Widmo, Skamieniały las, Harry Angel, Indian Runner, Incepcja, Mad Detective. Po raz pierwszy na dużym ekranie będzie można zobaczyć mroczny hit HBO ? serial Detektyw. Prawdziwą niespodzianką będzie premierowy pokaz fragmentów ekranizacji powieści Zygmunta Miłoszewskiego Ziarno prawdy, która do kin wejdzie w styczniu 2015 roku.

POP! Festiwal to także ciekawe dyskusje o kulturze popularnej z czołowymi polskimi autorami kryminałów. Gaja Grzegorzewska przedstawi prawdziwy kanon kryminału. Katarzyna Bonda opowie o najciekawszych kobietach z powieści neo noir ? od heroiny przez famme fatale po seryjną zabójczynie. Z kolei Wojciech i Zygmunt Miłoszewscy zdradzą przepis na to, jak zostać scenarzystą seriali.

W sobotnie przedpołudnie dzieci będą mogły stworzyć swój pierwszy kryminał pod okiem cenionych autorów gatunku ? Szymona Kloski i Pawła Kosika. Dla debiutantów przewidziane są nagrody.

W trakcie Festiwalu zostanie ogłoszona pierwsza nominacja do Literackiej Nagrody im. Henryka Sienkiewicza za najlepszą powieść pop kulturową w Polsce. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas gali w kwietniu 2015 roku.

Organizatorem Festiwalu jest portal Dzika Banda.

Program festiwalu: http://dzikabanda.pl/?page=fest&arrt=pop-festiwal

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz