Pompeje zainspirowały twórców „Quo Vadis”

Pompeje to jedna z najpopularniejszych destynacji turystycznych we Włoszech. Co roku odwiedza je ponad dwa i pół miliona turystów. Wezuwiusz pokazał swoją siłę zakopując to miasto pod powierzchnią lawy i popiołu w 79 roku ne. Te wydarzenia zmieniły na zawsze postrzeganie i Wezuwiusza, i miasta.

24 sierpnia 79 r. ne, podczas świąt obchodzonych na cześć boga Wulkana (!) Wezuwiusz wybuchł. Dzięki opisowi katastrofy przez Pliniusza Młodszego (w liście do Tacyta) znamy dokładnie jej przebieg. W jej wyniku nieomal w jednej chwili zostały zatrzymane w czasie miasta, których mieszkańcy zaskoczeni gwałtownością zdarzeń pozostawili na stole chleb, a na palenisku garnki z zupą. Pompeje przysypał grad pumeksu i popiołu, Herkulanum zalała lawa, zachowując nie tylko kamienne budowle, lecz także wszelkie organiczne szczątki - wyposażenie domów, term i świątyń.

Wybuch Wezuwiusza i jego katastrofalne skutki wpływają na masową wyobraźnię, także literatów i twórców filmu. Pierwszą pisarzem, który wykorzystał katastrofę Pompejów jako tło dla akcji swojej książki był Edward George Bulwer-Lytton, autor powieści (kilkakrotnie później przenoszonej na deski teatru i na ekrany) "Last days of Pompei" (1835). Ruiny Pompejów były wykorzystywano również jako tło dla artystycznych wydarzeń m. in. przez zespół Pink Floyd (koncert bez udziału publiczności zarejestrowany w 1971 r. w filmie Live at Pompei). Pompejańskie zabytki są wykorzystywane w innych filmach o tematyce antycznej (m. in. znane z pompejańskich domów malowidła ścienne czy mozaiki zostały ?użyte? do dekoracji rzymskich domów - np. w polskim filmie ?Quo Vadis?). Autorzy filmów w różny sposób dbają o zachowanie (lub nie) zgodności z realiami świata rzymskiego znanego z Pompejów, dzięki trwającym nieprzerwanie już od prawie 300 lat prac archeologicznych. Reżyser filmu ?Pompeje? zapowiada możliwie najwierniejsze oddanie faktów, szczególnie wybuchu Wezuwiusza.

Premiera w kinach 21 lutego

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz