Pompeje – Las Vegas starożytności

W okresie swej największej świetności Pompeje były uznawane na najcudowniejszy ośrodek wypoczynkowy w całym Imperium Rzymskim.

?To było Las Vegas starożytności?, podkreśla Paul W.S. Anderson, reżyser filmu ?Pompeje?, wchodzącego na ekrany polskich kin 21 lutego. ?Miasto było pełne domów publicznych, barów, tawern oraz innych rozrywek?, kontynuuje producent Jeremy Bolt. ?Ze względu na położenie nad morzem oraz status międzynarodowego portu, do miasta przybywali obywatele ze wszystkich zakątków Imperium, co doprowadziło do stworzenia miasta tętniącego kolorytem oraz różnorodnością. Rozpoczęliśmy prace nad projektem od wyobrażania sobie, kim ci ludzie byli i w jaki sposób najlepiej opowiedzieć ich historie?.

Film opowiada historię Milo ? niewolnika-gladiatora, który przybywa do miasta, by stoczyć walkę, która może dać mu wolność i prawo do ubiegania się o rękę ukochanej. Jego szanse są nikłe, bo dziewczyna została już przeznaczona skorumpowanemu rzymskiemu dowódcy. Wkrótce jednak potęga natury odmieni losy wszystkich mieszkańców Pompei. Kiedy Wezuwiusz wybucha, wyrzucając z siebie potoki śmiercionośnej lawy, Milo musi wydostać się z areny, aby uratować życie ukochanej kobiety, podczas gdy majestatyczne Pompeje pochłania żywioł.

Tuż po południu 24 sierpnia 79 roku Wezuwiusz, który tkwił w uśpieniu przez całe wieki, wyrzucił z siebie gigantyczną chmurę pyłu wulkanicznego, która wedle szacunków sięgała aż 30 km w niebo. Pył, odłamki skalne i różnego rodzaju wulkaniczne odpadki stopniowo zakryły Pompeje i sprawiły, że dachy budynków załamywały się pod ich naporem. Przez miasto przetoczyły się lawiny gorącego popiołu i gazu. Choć istnieje wiele archeologicznych dowodów na przebieg całego zdarzenia, przeżyło je tak niewielu ludzi, że nie istnieją żadne relacje z pierwszej ręki. ?Historycy opierają się na sprawozdaniu Pliniusza Młodszego, który obserwował erupcję z dystansu?, kontynuuje reżyser. ?Napisał serię listów szczegółowo opisujących katastrofę, jednakże ludzie nie brali go na poważnie. Nikomu nie chciało się wierzyć, że tragedia na tak ogromną skalę była w ogóle możliwa?.

Premiera w kinach 21 lutego

 Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz