Polskie kino, skandynawski klimat – recenzja filmu „Jeziorak”

W mrocznej przestrzeni jesiennego krajobrazu rozgrywa się kryminał, którego nie powstydziliby się skandynawscy twórcy. Gęsta atmosfera przyprawia o dreszcz, a całość jest spowita mgłą, która dodaje historii tajemniczości i przygnębiającego klimatu.

"Jeziorak" jest filmem debiutującego reżysera, który wykorzystał w swojej opowieści ramy gatunkowe. Iza Dereń (Jowita Budnik) prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa młodej kobiety, przy okazji zmaga się z rodzinna tajemnicą i zniknięciem dwójki policjantów na służbie. Każde podjęte przez bohaterkę działanie przybliża ją do rozwikłania zagadki, ale również dostarcza silnych emocji niewskazanych dla kobiety w ciąży. Michał Otłowski prowadzi historię dość precyzyjnie i wiarygodnie, czerpiąc ze swojego doświadczenia przy programie telewizyjnym "997", rozwiązuje sprawę kryminalną przy dobrze ukształtowanych motywach i psychologii postaci.

Jednak to nie przedstawiana historia przyciąga uwagę, lecz główna bohaterka zbudowana przez Jowitę Budnik w oparciu o skromnie środki wyrazu. Aktorka, biorąc krótki rozwód z duetem Krauze, pokazała, po raz kolejny, jak wielka siłę może nieść kobieca bohaterka, zagarniając cała uwagę w walce o prawdę z niemalże męską siła i odwagą. Budnik kreując podkomisarz Dereń dość łatwo mogła wpaść w ramy umęczonej i nieszczęśliwej kobiety, na szczęście udało jej się tego uniknąć i dała swojej bohaterce niesamowity spokój kontrastujący z chaosem w jej świecie.

"Jeziorak" jasno przedstawia dobro i zło, a każda zbrodnia musi zostać ukarana, przez co Otłowski nie pozostawia miejsca na wątpliwości czy moralne rozważania. Wprowadza dwójkę silnych bohaterów żyjących zgodnie z zasadami, którzy przez ten brak rys w swojej osobowości, zdają sie być trochę oderwani od otaczającej ich rzeczywistości.

Reżyser skompletował mocną ekipę, a na uwagę zasługuje debiutujący na dużym ekranie Sebastian Fabijański. "Jeziorak" to przede wszystkim kino gatunku, które daje dobre perspektywy na przyszłość. Więcej takich debiutów nam potrzeba.


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz