Polski plakat filmowego odkrycia roku: nominowany do Oscara „Mustang”

"Mustang" jest debiutem młodej reżyserki, który podbił serca canneńskiej publiczności, a jednocześnie wywołał ożywioną dyskusję dotyczącą wolności i praw współczesnych kobiet.

"Mustang", który walczy o nagrody w barwach Francji, nominowany był zarówno do Oscara, jak i Złotego Globu w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny (w obu konkurował z ?Synem Szawła?). Nominowany był również w 9 kategoriach do Nagrody Cezara ("francuskie Oscary"), ostatecznie zdobywając 4 statuetki, w tym dla Najlepszego Debiutu i Najlepszego Scenariusza.

Film zdobył również nagrodę FIPRESCI przyznawaną przez stowarzyszenie krytyków filmowych dla Największego Odkrycia Filmowego 2015, nagrodę Publiczności na AFI Fest 2016 i wiele nagród publiczności na europejskich festiwalach filmowych. Jest też laureatem Nagrody Parlamentu Europejskiego LUX oraz nagrody Europejskiej Akademii Filmowej dla Odkrycia Roku. Na Festiwalu Ale Kino! w Poznaniu wygrał Plebiscyt Młodej Publiczności oraz otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

[vimeo height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://vimeo.com/156705407[/vimeo]

Nominowany do Oscara (w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny) debiut młodej reżyserki, który podbił serca canneńskiej publiczności, a jednocześnie wywołał ożywioną dyskusję dotyczącą wolności i praw współczesnych kobiet.

Pięć nieokiełznanych dziewczyn, pięć żywiołów i jedno silne pragnienie ? wolności. Jednak w świecie, w którym ciągle pokutuje przeświadczenie, że kobieta powinna ?znać swoje miejsce?, bohaterki będą musiały zaryzykować wszystko, aby żyć po swojemu.

Wczesne lato w nadmorskim miasteczku kilkaset kilometrów od Stambułu. Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się być jednak zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal, który ma nieoczekiwane konsekwencje. Dom dziewczynek z dnia na dzień zamienia się w więzienie, a rodzina postanawia jak najszybciej ?pozbyć się problemu? i wydać je za mąż ? decydując o wyborze narzeczonych bez ich wiedzy. Siostry postanawiają jednak za wszelka cenę znaleźć sposób, by pokonać ograniczenia i móc żyć po swojemu.

"Mustang" w kinach od 8 kwietnia 2016

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz