Polska premiera albumu wizualnego Lemonade Beyoncé

18 czerwca o godz. 21.00 w HBO2 odbędzie się polska premiera i jednocześnie jedyna emisja Lemonade ? albumu wizualnego Beyoncé towarzyszącego jej najnowszej płycie. Lemonade to, jak mówi Beyoncé, projekt konceptualny oparty o podróż każdej kobiety poprzez samoświadomość i uzdrowienie. Lemonade/ fot. Courtesy of Parkwood Entertainment Lemonade to drugi w karierze Beyoncé album wizualny. W odróżnieniu od poprzedniego, zatytułowanego po prostu Beyoncé, który składał się z pojedynczych teledysków do każdej z piosenek, Lemonade przybrał formę niemal godzinnego filmu. Do pracy nad zdjęciami do części wizualnej Beyoncé zaprosiła siedmiu operatorów filmowych. W rezultacie powstał niezwykle różnorodny obraz, którego kolejne części różnią się od siebie stylem, kolorami oraz treścią ? od poetyckich sekwencji pokazujących piękno natury amerykańskiego Południa, poprzez migoczące światłami nagrania miast nocą, aż do wyrafinowanych scen tanecznych nagranych w studio. Widzowie zobaczą również amatorskie, domowe nagrania Beyoncé.

Pełny odniesień do kultury afrykańskiej film jest podzielony na 11 części zatytułowanych Intuicja, Wyparcie, Złość, Apatia, Pustka, Odpowiedzialność, Poprawa, Przebaczenie, Odrodzenie, Nadzieja i Zbawienie. Wizualnie zachwycające dzieło obfituje w odniesienia do rasy, płci kulturowej, władzy, małżeństwa, zdrady i bolesnych doświadczeń czarnoskórych amerykańskich kobiet. Beyoncé dużo uwagi poświęca rosnącemu w siłę w Stanach Zjednoczonych ruchowi społecznemu Black Lives Matter, który skupia się na prowadzeniu kampanii przeciwko przemocy wobec czarnoskórych. Ruch ten powstał w odpowiedzi na głośną sprawę zamordowanego nastolatka Trayvona Martina. W filmie można zobaczyć matkę Trayvona, Sybrinę Fulton, oraz matki dwóch innych ofiar - Michaela Brownai Erica Garnera ? trzymające w rękach ich zdjęcia. Film został uznany za ważny głos w debacie wokół problemu rasizmu, a jedna z piosenek z nowego albumu ? Formation ? za nieoficjalny hymn ruchu. Formation to również nazwa trasy koncertowej z albumem Lemonade. Hashtag #BlackLivesMatter był po #beyonce i #formation najczęściej wykorzystywanym na Twitterze hashtagiem w kontekście wypowiedzi o Beyoncé.

W filmie wykorzystano teksty i wiersze Warsan Shire ? urodzonej w 1988 roku w Kenii brytyjsko-somalijskiej poetki, której prozę i wiersze słychać w wielu utworach i przez niemal cały film. Ogromną rolę w filmie odegrał również nigeryjski artysta wizualny Laolu Senbanjo, którego obrazy zostały przeniesione na ciała tancerek i samejBeyoncé.

Album wizualny Lemonade miał swoją światową premierę w amerykańskim HBO 23 kwietnia. W 2013 roku HBO wyprodukowało film dokumentalny o artystce pt. Życie to tylko sen. W 2014 roku powstał zaś film z jej trasy - On the Run. Polska premiera i jedyna emisja albumu wizualnego Lemonade odbędzie się już w sobotę, 18 czerwca o godz. 21.00 w HBO2.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz