Polowanie na pedofila ? recenzja filmu ?Polowanie? na DVD

Kino skandynawskie przeżywa w ostatnich czasach prawdziwy renesans. Po filmy ze Szwecji, Danii czy Norwegii coraz częściej sięgają dystrybutorzy z całej Europy oraz z samego Hollywood. Dominują oczywiście kryminały i thrillery sensacyjne, w których Skandynawie po prostu królują. ?Polowanie? nie do końca daje się wpisać w te ramy, kierując się bardziej w stronę kina społecznego.

kadr z filmu

Głównym bohaterem całej historii jest Lukas. Zwyczajny kumpel z przedmieścia chciałoby się powiedzieć. Pracuje jako niania/opiekun w miejskim przedszkolu (u nas to chyba jeszcze nie do pomyślenia 🙂 ) i zyskał sobie opinię faworyta wszystkich wychowanków. Dobrze układają mu się też kontakty z resztą pracowników, w tym przypadku już samymi kobietami. Mimo, że ma za sobą rozwód to relacje z nastoletnim synem można nazwać wzorowymi. Do tego wspaniałego obrazu dochodzi jeszcze szacunek kolegów, z którymi bez problemu po ciężkim dniu pracy może iść na piwo. Do czasu kiedy mała niewinna dziewczynka o blond włoskach i buzi aniołka oskarża Lukasa o molestowane. Co gorsze owa oskarżycielka to córka najlepszego przyjaciela głównego bohatera, który oczywiście wszystkiego się wypiera. Mimo braków oczywistych dowodów wskazujących na winę mężczyzny nikt z mieszkańców małego miasteczka nie ma złudzeń komu powinni uwierzyć. Przecież małe dzieci nigdy nie kłamią? Zaczyna się prawdziwy licz i polowanie. Ponieważ z braku dowodów Lukas nie trafi do więzienia to mieszkańcy już się postarają, aby wykurzyć ?bestię? z miasteczka. Widz stoi w stu procentach za oskarżonym, reżyser od samego początku decyduje się na prowadzenie historii w taki sposób, by wszyscy wiedzieli kto kłamie w tej sprawie. Dlatego tak bardzo drażni nas nie dowierzanie nie tylko przyjaciół bohatera ale i osób mu najbliższych, jak rodzina czy dziewczyna (swoją drogą emigrantka z Polski). Mocna przemoc i nienawiść skierowana w Lukasa dotyka nas z potrójnym uderzeniem, gdy z tyłu głowy ciągle świata nam pewność o niewinności człowieka. To właśnie te emocje są najmocniejszą wartością dzieła Thomasa Vinterberga. Przecież ja w pewnym momencie patrzyłem na tą małą dziewczynkę jak na największego diabła. Chociaż ?Polowanie? nie byłoby tak mocne gdyby nie bardzo dobrze zagrana pierwszoplanowa rola męska. Mads Mikkelsen otrzymał nawet za swoją kreację Złotą Palmę. Moją uwagę przyciągnęła jednak najbardziej rola Marcusa, syna Lucasa, zagrana przez Lassea Fogelstroma. Młody Duńczyk debiutuje z niezwykle silną i emocjonalną rolą chłopca, który ponad wszystko ufa swemu ojcu i jako jedyny staje z nim ramie w ramie przeciw całej społeczności.

kadr z filmu

Duński film podbił serca krytyków na całym świecie. Thomas Vinterberg uwodzi wszystkich gęstą atmosferą i dusznością, co sprawia, że mimo nie odkrywczego tematu, ?Polowanie? wybija się na tle podobnych mu produkcji. Angażuje widza w stu procentach, nie pozwalając mu ani na chwilę oderwać wzroku od prezentowanej historii. Choć temat dyskusyjny i powiedzmy ?drażliwy? to bardzo aktualny. Nie do końca mogę zgodzić się z wizją przedstawianego świata oraz intencjami twórców, ale nie można odebrać ?Polowaniu? głębi. Jeden z najlepszych filmów, jakie mieliśmy okazję zobaczyć w naszych kinach w mijającym właśnie roku.


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz