„Połowa miasteczka” w Austriackim Forum Kultury

Dziś o godzinie 19.00 w Austriackim Forum Kultury zostanie pokazana ?Połowa miasteczka? w reżyserii Pawła Siczka.

Poruszający dokument, który poprzez jednostkowe losy bohatera pokazuje ginący nieodwracalnie przedwojenny świat, w którym w zgodzie i pokoju współistnieli obok siebie Polacy, Żydzi i Niemcy.

Chaim Berman był żydowskim fotografem i działaczem społecznym w przedwojennych Kozienicach. Z pasją tworzył fotograficzny portret swoich współobywateli. Jego dziedzictwo w postaci 10000 negatywów cudem przetrwało wojenną zawieruchę i czekało jeszcze kilka dekad na swego odkrywcę. Reżyser filmu Paweł Siczek łącząc tradycyjną technikę filmową z wyszukaną animacją stylizowaną na prace Marca Chagalla snuje niezwykle emocjonalną opowieść o świecie, którego już nie ma i o ludziach, którzy swymi przekonaniami wyprzedzili epokę. ?Połowa miasteczka? to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chciałby zrozumieć przedwojenną Polskę i jej mieszkańców.

Gołda Tencer jako pierwsza uwierzyła, że szklane płytki znalezione na strychu dawnego domu fotografa są niezwykłym skarbem. Znajdujące się w bogatej kolekcji Fundacji Shalom odbitki i szklane klisze użyczyła na potrzeby ?Połowy miasteczka?. Konsultantem historycznym filmu była Alina Skibińska.

POŁOWA MIASTECZKA 24 sierpnia o godz. 19.00

Austriackie Forum Kultury, Próżna 7/9 ? WARSZAWA SINGERA; pokaz w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego fundacji Shalom Wstęp wolny

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz