Pokazy specjalne filmu „Zabójczyni” w kinie Muranów

W najbliższy piątek do kin wejdzie nagrodzony za reżyserię na ostatnim festiwalu w Cannes film "Zabójczyni" Hou Hsiao-hsiena. Zapraszamy na specjalne pokazy filmu do kina Muranów w Warszawie:

22 marca (wtorek), godz. 18.00 - pokaz z prelekcją, czyli ukryte znaczenia filmu

Pokaz filmu poprzedzony prelekcją, którą poprowadzą dr Małgorzata Religa z Zakładu Sinologii Wydziału Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego i Elan Mehl, filmoznawca.

Jako przedstawiciele środowiska sinologicznego wprowadzą w kontekst historyczno-literacki oraz wątek społeczno-kulturowy. Opowiedzą o cechach kina Hou Hsiao-hsiena, a także samym filmie ? dlaczego nakręcony jest w sposób, który sprawia niemałe trudności w odbiorze i jak odczytywać ukryte w filmie znaczenia.

Program wieczoru: 18:00 | początek prelekcji 18:30 | początek filmu

Bilety w cenie 20 zł. KUP BILET

Dr Małgorzata Religa ? wykładowca akademicki oraz kierownik Zakładu Sinologii Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje jako tłumaczka, jest także autorką opracowań naukowych poświęconych myśli i kulturze chińskiej. Przekładała na polski między innymi utwory Duo Duo i Mo Yana.

Elan Mehl ? studiuje sinologię i kulturoznawstwo w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych. Redaktor Codziennika Feministycznego. Interesuje się zwłaszcza konfrontacjami tradycyjnego ?wysokiego? kina festiwalowego z realiami urynkowionego obiegu kultury.

23 marca (środa), godz. 18.00 - pokaz z dyskusją z udziałem dr Joanny Wasilewskiej ? dyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku oraz Jakuba Królikowskiego ? dyrektora Festiwalu Filmowego Pięć Smaków

Filmowi będziemy przyglądać się z różnych perspektyw. Jedną z nich będzie odniesienie do tradycyjnych sztuk performatywnych w Chinach, czyli różnych form teatralnych, zarówno pod względem estetyki i sposobów kreowania rzeczywistości, jak i przesłania. Kolejną będzie refleksja na temat sposobu prezentacji historii Chin (stylizacja, idealizacja). Nie zabraknie też spojrzenia na film w kontekście innych dzieł Hou Hsiao-hsiena oraz tego, co obecnie dzieje się w Tajwanie.

Program wieczoru: 18:00 | pokaz filmu 19:45 | start dyskusji

Bilety w cenie 20 zł. KUP BILET

Dr Joanna Wasilewska ? historyczka sztuki, związana z Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, od 2014 r. jego dyrektorka. Interesuje się m.in. tradycjami teatrów azjatyckich, zwłaszcza lalkowych, historią stroju i mody, miejscem kolekcji pozaeuropejskich w europejskich muzeach, relacjami kulturowymi i artystycznymi pomiędzy Europą i Azją. Przygotowała ponad 50 wystaw, opracowała ponad 2.000 obiektów muzealnych. Autorka licznych katalogów muzealnych i artykułów oraz książki Pióropusze i turbany. Wizerunek mieszkańców Azji w sztuce jezuitów polskich XVII i XVIII wieku (2006).

Jakub Królikowski ? twórca i dyrektor Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Od wielu lat pasjonat kultury Azji, uczestnik wielu wypraw do Dalekiego Wschodu, autor prezentacji swoich wypraw na festiwalach podróżniczych (Włóczykij, Media Travel, Mandragon); konsultant i asystent przy produkcjach filmowych związanych z Azją (m.in. ?Hanoi Warszawa? ? reżyser castingu, ?Tajemnice miłości? ? asystent reżysera na planie w Papui). Ponadto animator kultury, organizator przedsięwzięć kulturalnych, związany także ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty.

30 marca (środa), godz. 18.00 pokaz z prelekcją historyka sztuki, dr Bogny Łakomskiej, na temat Chin dynastii Tang

Program wieczoru: 18:00 | pokaz filmu 19:45 | początek prelekcji

Bilety w cenie 20 zł. KUP BILET

Dr Bogna Łakomska ? historyk sztuki, absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Autorka książek Miłośnicy ?chińskości? w dawnej Polsce, Od XVII do początków XIX w. (Warszawa 2008) oraz Kolekcjonerstwo w Chinach do XII wieku n.e. (Warszawa-Toruń 2015). Od lat zajmuje się sztuką Dalekiego Wschodu, jest członkiem Polskiego Instytutu Badań nad Sztuką Świata. Jest również opiekunem zbiorów azjatyckich w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Od 2011 pracuje w Międzywydziałowym Instytucie Nauk o Sztuce Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prowadzi wykłady z historii sztuki i kultury (w tym również chińskiej), analizy dzieła sztuki, dziejów myśli o sztuce, historii grafiki, a także zajęcia seminaryjne. Studiowała na Sorbonie oraz National Taiwan Normal University. W latach 2009-2011 przebywała na stypendium w Chińskiej Akademii Nauk Społecznych w Pekinie w ramach europejskiego programu Science & Technology Fellowship Programme to China, a od czerwca do listopada 2014 na stypendium w National Folk Museum of Korea w Seulu w ramach CPI (Cultural Partnership Initiative).

Opowieść o pięknej zabójczyni, która otrzymuje zadanie, by zgładzić ukochanego.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=-qpTzF2r8Ec[/youtube]

"Zabójczyni" to najnowsze dzieło Hou Hsiao-hsiena, najbardziej znanego po Angu Lee reżysera z Tajwanu. Ten nagrodzony za reżyserię na tegorocznym festiwalu w Cannes film jest wielkim hołdem dla gatunku wuxia - opowieści o legendarnych wojownikach i mistrzach walk wushu.

Historia rozgrywa się w Chinach dynastii Tang. Dziesięcioletnia dziewczynka trafia do klasztoru, w którym zostaje wyszkolona na profesjonalną zabójczynię. Po latach powraca w rodzinne strony, by zrealizować tajną misję. Jej lojalność zostaje wystawiona na ciężką próbę ? celem jest miły jej sercu książę. Klasyczną dworską intrygę reżyser opowiada w autorski sposób. Historię o honorze, zdradzie i wierności Hou rozpisuje na detale: spojrzenia zza zasłon, obserwowane z daleka spotkania, chwile milczenia zawieszone pomiędzy słowami. Nie brakuje oczywiście sekwencji walk, fenomenalnie sfotografowanych przez autora zdjęć do ?Spragnionych miłości? Wong Kar-waia.

"Zabójczyni" w kinach od 18 marca 2016

Źródło: materiału prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz