Pokaz ?Syna Szawła? wraz z dyskusją z udziałem badaczy zajmujących się tematyką Zagłady

28 stycznia (czwartek) o godz. 18:00 serdecznie zapraszamy do Kina Muranów na specjalny pokaz filmu ?Syn Szawła?, po którym odbędzie się dyskusja z udziałem prof. dr. hab. Jacka Leociaka oraz dr hab. Iwony Kurz, badaczy zajmujących się tematyką Zagłady.

Bilety w cenie 20 zł KUP BILET

Prof. dr hab. Jacek Leociak ? historyk literatury, kierownik Zakładu Badań nad Literaturą Zagłady w Instytucie Badań Literackich PAN, członek-założyciel Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy IFiS PAN. W kręgu jego zainteresowań leżą: analiza różnych sposobów zapisu oraz form reprezentacji doświadczeń granicznych (szczególnie doświadczenia Holocaustu); narracje ofiar, sprawców, świadków; dzienniki, relacje, pamiętniki, listy, literatura piękna, dokumentacja fotograficzna i filmowa, topografia Zagłady, dyskurs memorialny, historia getta warszawskiego. Autor książek: ?Spojrzenia na warszawskie getto? (2011), ?Ratowanie. Opowieści Polaków i Żydów? (2010), ?Doświadczenia graniczne. Studia o dwudziestowiecznych formach reprezentacji? (2009), ?Warsaw Ghetto. The Guide through the Perished City? (with Barbara Engelking) (2009), ?Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście? (wspólnie z B. Engelking) (2001), ?Tekst wobec Zagłady. O relacjach z getta warszawskiego? (1997).

Dr hab. Iwona Kurz ? historyczka nowoczesnej kultury polskiej, badaczka kultury wizualnej, filmoznawczyni, wicedyrektorka Instytutu Kultury Polskiej (UW). Zajmuje się historią nowoczesnej kultury polskiej ujmowanej przez pryzmat obrazu, antropologią kultury wizualnej oraz problematyką ciała i gender. W IKP współpracuje z Zespołem Badań Pamięci o Zagładzie IKP, prowadzi zajęcia: Pamięć o Auschwitz. Autorka książki ?Twarze w tłumie? (2005, Nominacja do Nagrody Nike, Nagroda im. Michałka za najlepszą książkę filmoznawczą), redaktorka antologii ?Film i historia? (2008, Nagroda Rektora UW), współredaktorka podręczników akademickich. Obecnie pracuje nad książką o wizualnych formach pamięci o Auschwitz.

Nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, zdobywca Złotego Globu oraz Grand Prix na festiwalu w Cannes.

Rok 1944, niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Ausländera, członka Sonderkommando ? oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować nazistom w wielkiej machinie Zagłady ? na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł próbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym kiedyś był.

Debiut 38-letniego László Nemesa ? nagrodzony Grand Prix na tegorocznym festiwalu w Cannes oraz Złotym Globem dla Najlepszego Filmu Zagranicznego ? przełamuje dotychczasowe, typowe dla fabuł o Holokauście klisze narracyjne. Reżyser rezygnuje z epickiej skali, która tworzy iluzję, że jesteśmy w stanie pojąć skalę tej zbrodni. Film Nemesa cechuje maksymalny realizm i perspektywa jednostki patrzącej na fragmenty piekła.

?Syn Szawła? powstał z głębokiej potrzeby autentyczności, a drobiazgowa dokumentacja i produkcja zajęły twórcom pięć lat. Być może dlatego Claude Lanzmann, twórca legendarnego dokumentu ?Shoah?, przeciwnik filmowych inscenizacji Zagłady, podszedł po seansie do Nemesa i podziękował mu za film.

?Syn Szawła? to perfekcyjny, porażający i trzymający w napięciu obraz, który przejdzie do historii kina.

"Syn Szawła" w kinach od 22 stycznia 2016

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz