Pokaz specjalny filmu „Carol” z wykładem Wojtka Wieteski – Unieruchomione wprawione w ruch – o fotografii w filmie „Carol”

19 marca (sobota) o godz. 18:00 zapraszamy do Kina Muranów w Warszawie na specjalny pokaz filmu "Carol" Todda Haynesa, który poprzedzi wykład Wojtka Wieteski na temat amerykańskiej fotografii lat 50-tych.

Todd Haynes realizując film ?Carol? złożył hołd jednemu z genialnych, lecz niedocenionych fotografów. Nie tylko sposób kadrowania, lecz nastrojowość i użycie koloru Haynes zapożyczył od Saula Leitera, w fabule ?ożywają? wręcz konkretne zdjęcia. Reżyser, wraz z autorem zdjęć do filmu Edwardem Lachmanem, zainspirowali się także innymi fotografami, m.in. Vivian Meier, Helen Levitt. Jak wyglądała amerykańska fotografia lat 50., kim był Saul Leiter i dlaczego oczarował reżysera ? dowiemy się z wykładu, który poprowadzi Wojtek Wieteska przed seansem filmu ?Carol?.

Plan wieczoru: 18:00 | początek wykładu 18:30 | początek projekcji filmu "Carol"

Bilety w cenie 20 zł. KUP BILET: http://muranow.gutekfilm.pl/film/carol/

Wojtek Wieteska - jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich fotografów. Wyrósł z francuskiej szkoły fotografii reporterskiej; wypracował indywidualny styl z charakterystycznym, konceptualnym podejściem do rzeczywistości. Autorskie cykle fotograficzne wystawiał, m.in: w Starej Galerii ZPAF w Warszawie (Far West), Centrum Manggha w Krakowie (Tokyo), CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie (N.Y.C.#02), w Yours Gallery w Warszawie (Stacja Warszawa, Flights 91_08), w galerii Atlas Sztuki w Łodzi (Jestem z Polski), w Leica Gallery w Warszawie (Nailing Love).

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=eWul6dMj9ik[/youtube]

Studiował historię sztuki i sztukę operatorską w Paryżu, Warszawie i Łodzi. W 2015 roku obronił doktorat na łódzkiej "Filmówce". Wykładał w Europejskiej Akademii Fotografii oraz w Akademii Teatralnej w Warszawie i w PWSFTviT w Łodzi. Obecnie uczy w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej.

Nominowany do Oscarów w 6 kategoriach ? w tym za najlepszy scenariusz adaptowany oraz dla pierwszo- i drugoplanowej aktorki ? ?najpiękniejszy film o miłości ostatnich lat? (The Guardian).

"Carol" to pełen emocji i wysmakowanych obrazów (Złota Żaba Camerimage dla Eda Lachmana za zdjęcia) melodramat z brawurowymi kobiecymi kreacjami. W rolach głównych występuje wyróżniona Oscarem Cate Blanchett (?Blue Jasmine?), której partneruje nagrodzona w Cannes za najlepszą rolę żeńską jedna z najciekawszych aktorek młodego pokolenia Rooney Mara (?Dziewczyna z tatuażem?).

"Carol" jest adaptacją słynnej powieści Patricii Highsmith w reżyserii Todda Haynesa, twórcy ?I Am Not There?, ?Idola? i ?Daleko od nieba?. Akcja filmu skupia się na relacji dwóch kobiet: młodej, aspirującej fotografki oraz zamężnej dojrzałej kobiety, w której dorasta decyzja o rozwodzie. Poznają się przypadkowo w ogarniętym szałem bożonarodzeniowych zakupów Nowym Jorku. Od pierwszego spotkania rodzi się między nimi fascynacja, która szybko przeradza się w uczucie silniejsze, niż nakazy obyczajowe epoki, w której żyją.

Światowa premiera filmu odbyła się podczas ostatniego festiwalu filmowego w Cannes, gdzie Rooney Mara otrzymała nagrodę za najlepszą rolę żeńską. Film otrzymał w tym roku pięć nominacji do Złotych Globów, a także rekordową liczbę nominacji do nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA.

"Carol" w kinach od 4 marca 2016

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz