Pokaz slajdów z podróży po Abchazji Mateusza Bajka!

24 września (środa) o godz. 19:00 w Południku Zero odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z cyklu ?Abchazja ? kraj nieistniejący? ? pokaz slajdów Mateusza Bajka, doktoranta na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW oraz redaktora portalu kaukaz.pl. Prowadzący spotkanie odkryje przed nami region będący miksem Kaukazu Północnego i Południowego, w którym potężne religie ? chrześcijańska i muzułmańska ? ustępują lokalnym kultom. Usłyszymy o Abchazji współczesnej ? oddzielonej od Gruzji, porzuconej przez Zachód, zdominowanej przez Rosję. Wstęp jest wolny!

Cykl wydarzeń ?Abchazja ? kraj nieistniejący? powstał z inspiracji pełnometrażowym dokumentem ?Efekt domina? w reż. Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, który można przedpremierowo obejrzeć 22.09 (poniedziałek) o godz. 19:00 w KINIE KC. Wstęp na film jest wolny, prosimy rezerwować miejsca poprzez stronę kina (www.kinokc.pl ).

POKAZ SLAJDÓW: 24.09 (ŚRODA) POŁUDNIK ZERO (UL. WILCZA 25), WSTĘP WOLNY!

Abchazja od niepamiętnych czasów była regionem na rozstaju dróg, trochę niepasującym do czasu i miejsca w którym się znajdowała.

Położona na zboczach Wielkiego Kaukazu i wybrzeżu Morza Czarnego, gdzie spotykają się żywioły ziemi, wiatru, wody i ognia.

Od kilkuset lat będąca pod wpływem cywilizacji prawosławnej i muzułmańskiej, ale nie poddająca się ich wpływom ? ciągle dzika, ciągle niezależna. Obecnie, 20 lat po wojnie z Gruzją, Abchazja znów stoi na rozstaju dróg. Rozwija się i jednocześnie w dalszym ciągu degraduje, upada... Walczy o niezależność, a równolegle uzależnia się od swojego protektora. Zachęca do przyjazdu turystów, choć w abchaskim powietrzu w dalszym ciągu czuć, że lada moment może zdarzyć się coś złego...

Mateusz Bajek, redaktor portalu Kaukaz.pl, zaprasza do wspólnej podróży po Abchazji!

Pełny kalendarz wydarzeń:

22.09. godz. 19:00 (poniedziałek), Kino KC (ul. Nowy Świat 6/12)

Przedpremierowy pokaz filmu ?Efekt domina? reż. Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski. Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu: producentką Anną Wydrą, montażystą Andrzejem Dąbrowskim, reżyserem dźwięku Marcinem Lenarczykiem oraz współautorem udźwiękowienia Franciszkiem Kozłowskim. Spotkanie poprowadzi dziennikarz filmowy i animator kultury Jacek Dziduszko.Wstęp wolny.

[vimeo height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://vimeo.com/103888780[/vimeo]

24.09. godz. 19:00 (środa), Południk Zero (ul. Wilcza 25)

Pokaz slajdów z podróży po Abchazji Mateusza Bajka, doktoranta na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie bada wewnętrzną sytuację polityczną m.in. Gruzji oraz Rosji. Zawodowo zajmuje się analizą rynku energetyki regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Wstęp wolny.

1.10. godz. 19:00 (środa), siedziba Kultury Liberalnej (ul. Chmielna 15/9)

Debata pt. ?Miłość w czasach postsowieckich. Przypadek Abchazji?.

Losy Abchazji, krainy tożsamościowo rozdartej między Rosję i Gruzję, to więcej niż tylko przykład geopolitycznych zawirowań na obrzeżach byłego Związku Radzieckiego. Dokument "Efekt domina" Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego zdołał uchwycić powikłania, jakie cień dawnego imperium wywołuje w intymnych relacjach Rosjanki i Abchaza. Czy napięcia, których doświadczają, są charakterystyczne dla współczesnych, międzykulturowych związków czasów globalizacji? O emocjonalnych konsekwencjach życia w nieistniejącym państwie - oraz ich przełożeniu na język filmu - porozmawiamy z reportażystą, Wojciechem Góreckim, oraz psycholożką międzykulturową, Martą Piegat-Kaczmarczyk.  Wstęp wolny.

4.10. godz. 15:00 ? 19:00 (sobota), MiTo art.cafe.books. (ul. Waryńskiego 28)

Turniej gry w domino. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymają nagrody w postaci gier planszowych. Liczba osób, mogących wziąć udział w turnieju, jest ograniczona. Chętnych prosimy o zapisywanie się pod adresem: kontakt@fundacjacultour.org .

Szczegóły dotyczące wydarzeń w ramach ?Abchazja ? kraj nieistniejący? znajdują się na profilu fb Fundacji Cultour: https://www.facebook.com/fundacjacultour.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz