Pokaz pt. Janusz Bielecki. Sekrety polączone ze spotkaniem

Akademia Dokumentalna, Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej oraz Kino Atlantic zapraszają na pokaz filmu: "Badjao. Duchy z morza? - reż. Eliza Kubarska Film wejdzie do programu Akademii Dokumentalnej na rok szkolny 2015/2016

17 czerwca, godz. 14.00 Kino Atlantic Aby wziąć udział w spotkaniu należy do 15 czerwca wypełnić formularz znajdujący w tym miejscu Po filmie zapraszamy na spotkanie z reżyserką filmu Elizą Kubarską, które poprowadzą Karol Piekarczyk oraz Artur Wolski.

Badjao to społeczność nomadów morza, ludzi-ryb, zamieszkujących tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją. Przez wieki żyli jak ryby, większość życia spędzając w wodzie. Dzieci Badjao uczą się szybciej pływać niż chodzić, a dorośli doprowadzili do perfekcji trudną sztukę free-divingu. Potrafią chodzić i polować na dnie oceanu, wstrzymując oddech przez wiele minut. Ich oczy są przystosowane do ostrego widzenia pod wodą. W zderzeniu z nowoczesną cywilizacją ich życie zmienia się gwałtownie. Nieposiadający żadnych dokumentów nomadzi traktowani są często jak nielegalni imigranci. Wysepki, na których od setek lat mieszkali (i czerpali wodę pitną), sprzedawane są pod zamknięte luksusowe kurorty. Badjao nie mają tam wstępu. Wypierani do skupionych wokół miast slumsów, nieuchronnie tracą swoje umiejętności. 10-letni Sari podejmuje naukę u swojego wujka Alexana, ostatniego nurka głębinowego na wyspie Mabul. Alexan postanawia przekazać swój warsztat Sariemu, ponieważ nie może pogodzić się z myślą, że pod wpływem zachodniej cywilizacji świat jego przodków znika. Uczy go nie tylko niebezpiecznej sztuki nurkowania przy użyciu rurki i sprężarki powietrza, ale również odkrywa przed nim magiczne legendy i zwyczaje Badjao. Historia Alexana i Sariego to opowieść o dojrzewaniu i przyjaźni, harmonii ze światem natury, zmaganiu się z morzem i jego niebezpieczeństwami. Historia o przypływach i odpływach, które stają się metaforą historii o życiu, w którym nie wszystko jest przewidywalne i nic nie jest stałe. Film o przemijaniu, kiedy to stare ustępuje nowemu, a w miejsce jednej cywilizacji pojawia się następna.

Czas trwania filmu: 76 minut. Czas trwania spotkania po filmie ok. 40 minut.

Przypominamy, iż pokaz oraz spotkanie z reżyserką są wydarzeniem integralnym, prosimy o zarezerwowanie czasu do godziny 16.00.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz