Pokaz „Faraona” oraz prelekcja profesora Andrzeja Niwińskiego

Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej oraz Kino Atlantic serdecznie zapraszają dyrektorów szkół, nauczycieli i wychowawców młodzieżyna pokaz filmu "Faraon" po cyfrowej rekonstrukcji połączony z prelekcją profesora Andrzeja Niwińskiego z okazji reedycji wersji książki Bolesława Prusa ?Faraon? z ilustracjami

Termin pokazu: 01.10.2014r. godz. 14:00

Miejsce pokazu: Kino Atlantic, ul. Chmielna 33 

Program spotkania: 14:00 - 14:10 - rozpoczęcie, powitanie gości 14:10 - 14:55 - wykład profesora Andrzeja Niwińskiego 15:00 - 18:00 - pokaz cyfrowo zrekonstruowanej wersji filmu ?Faraon? Zgłoszenia: Przyjmowane są w tym miejscu do poniedziałku 29 września (Proszę kliknąć tutaj). Zaproszenia są jednoosobowe, wyłącznie dla nauczycieli warszawskich placówek oświatowych. POKAZ FILMU ORAZ SPOTKANIE JEST WYDARZENIEM INTEGRALNYM. Każde zgłoszenie zostanie przez nas potwierdzone.

Prosimy aby nie przekazywać zaproszeń innym osobom. O filmie (Studio Kadr): Jerzy Kawalerowicz śladem Bolesława Prusa cofa się w czasie do epoki Ramesydów i na przykładzie historii fikcyjnego faraona ujawnia ponadczasowe mechanizmy władzy. Nowy faraon Ramzes XIII chce reformować Egipt i budować jego potęgę kosztem kapłanów, którzy za rządów poprzedniego władcy zyskali ogromne wpływy. Młodość - idealistyczna i niecierpliwa - w konfrontacji ze sceptyczną i mądrą dojrzałością przeciwnika, który oprócz bogactwa posiada też wiedzę, skazana jest jednak na nieuchronną klęskę. Uniwersalna treść - dylematy władzy, pytanie, czy szlachetny cel rzeczywiście uświęca środki i kiedy gorący idealizm musi być zastąpiony chłodnym pragmatyzmem, relacja państwo-kościół - i niezwykła, przemyślana, konsekwentna plastycznie, ascetyczna forma. Antyhollywoodzki film historyczny inspirowany egipskimi reliefami. Oryginalne, autorskie kino Jerzego Kawalerowicza i w pełni zasłużone nagrody - między innymi nominacja do Oscara.

O książce ?Faraon? ? opus magnum Bolesława Prusa:

Najnowsze badania i najnowsza edycja.

Po dwóch latach prac ukazała się właśnie najnowsza edycja słynnego dzieła ? perły polskiej i światowej literatury ? Faraona Bolesława Prusa. Wprawdzie powojennych wydań tej powieści było bez liku, ale obecna edycja nie ma sobie równej w całej historii istnienia tego dzieła. Składa się na to szereg czynników, z których każdy jest wyjątkowy i bezprecedensowy.

Po raz pierwszy Faraon ukazuje się z obszernym komentarzem i rzetelnymi przypisami, pozwalającymi natychmiast uzyskać odpowiedzi na rodzące się u Czytelnika pytania. Jak sam Autor napisał we Wstępie, akcja powieści toczy się w XI stuleciu przed Chrystusem, zatem zadaniem komentatora-egiptologa było wskazanie, na przykład, wszystkich miejsc, gdzie pojawiają się zjawiska kulturowe o wiele późniejsze, niż wskazany okres, tworząc niezliczone anachronizmy. Bolesław Prus bardzo solidnie przygotowywał się do pisania tej powieści i doskonale wiedział, że takowe stosuje; czynił to w pełni świadomie, co stanowi jedną z wielu zagadek powieści. Takich zagadek Faraon dostarczył wielu, między innymi należy do nich opuszczenie końcowego fragmentu ostatniego rozdziału; ta część nigdy nie doczekała się druku za życia Pisarza. Pisarz ? żarliwy polemista i obrońca swoich poglądów ? ani razu nie zabrał też głosu na temat tej powieści, mimo iż był także atakowany przez oponentów. To kolejna zagadka. Inną stanowią wstawki z gatunku literatury science fiction, jeszcze inną ? cytaty ze staroegipskich utworów. Wszystkie te kwestie są dyskutowane w przypisach, ale przede wszystkim w esejach badawczych, które towarzyszą tej edycji Faraona. Wyszły one spod piór specjalistów: literaturoznawcy, historyka sztuki oraz egiptologów i historyków nauki. To drugi wyjątkowy powód, dla którego warto posiadać tę edycję powieści.

Trzecim jest szata graficzna. Powieść jest tym razem ilustrowana oryginalnymi obrazami wybitnego artysty sprzed stu lat ? Edwarda Okunia. Posiadająca w tamtych czasach prawa wydawnicze do Faraona słynna oficyna Gebethner & Wolff na swój koszt wysłała Artystę do Egiptu, by zaczerpnął z oryginalnej atmosfery tego kraju i stworzył ilustracje, jakie miały uświetnić pamięć zmarłego Pisarza. Malarz wykonał swoje zadanie znakomicie, o czym dowie się Czytelnik, oglądając same reprodukcje oraz czytając teksty towarzyszące edycji, ale nigdy te znakomite ilustracje nie doczekały się wydania książkowego. Mimo, iż z czasem uległy rozproszeniu, dzisiejszemu Wydawcy udało się ponownie je zgromadzić: wola Malarza i pomysł wydawców sprzed wieku zostały zrealizowane dopiero teraz.

Nawet język powieści jest skorygowany w stosunku do opartego na rękopisie, pełnego archaizmów i gramatycznych niedoskonałości podstawowego wydania powojennego. Podstawą dla dzisiejszego Wydawcy jest mianowicie tekst drukowany w pierwszych wydaniach książkowych; Autor sam dokonywał w nim korekt i zaakceptował wprowadzone zmiany.

Nowa edycja Faraona liczy ogółem 688 stron formatu A4, jest ilustrowana 24 barwnymi wkładkami na kredzie, oprawna w płótno i posiada obwolutę oraz tasiemkę do zaznaczania czytanego miejsca. Każdy egzemplarz tego bibliofilskiego wydania został własnoręcznie zanumerowany. Jest to publikacja, którą powinna mieć każda publiczna i szkolna biblioteka, a która może się też stać ozdobą każdej domowej biblioteczki.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz