?Pod elektrycznymi chmurami? z szansą na nominację do Europejskich Nagród Filmowych 2015.

Rosyjsko-ukraińsko-polski film ?Pod elektrycznymi chmurami", współprodukowany przez Apple Film Production w koprodukcji z Telewizją Polską i przy wsparciu Studia Filmowego TOR Krzysztofa Zanussiego, znalazł się na liście filmów ubiegających się o nominację do Europejskich Nagród Filmowych (EFA) ? najbardziej prestiżowego wyróżnienia dla filmów Starego Kontynentu.

Obraz, który już odniósł wielki sukces na 65. festiwalu filmowym w Berlinie, gdzie jury pod przewodnictwem Darrena Aronofskiego przyznało Srebrnego Niedźwiedzia autorom zdjęć do filmu, wyreżyserował Aleksiej German Jr., jeden z najbardziej uznanych i wielokrotnie nagradzany na światowych festiwalach reżyser rosyjski młodego pokolenia (m.in. Srebrne Lwy w Wenecji). Wśród aktorów grających główne role występuje Piotr Gąsowski.

?Pod elektrycznymi chmurami? to przeplatające się wzajemnie historie o Rosji na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Gorzka opowieść, w której przeszłość, teraźniejszość i przyszłość nieustannie się przenikają, a każda z tych perspektyw jest równie silna i przeciwstawia się pozostałym.

Film Germana spotkał się z podziwem krytyki ? tuż po berlińskiej premierze recenzja Lee Marshall ze Screen International rozpoczynała się od mocnych sformułowań: Zwarta, opowiedziana z rozmachem, pełna melancholii i wściekłości parabola, która za pomocą siedmiu połączonych ze sobą historii zgłębia chorą duszę współczesnej Rosji. Nowy film Aleksieja Germana Jr. to mistrzowski opis, zachwycająco nakręcony, dający do myślenia triumf nielinearnego kina.

Zadowolenia z wielkiego sukcesu nie ukrywał polski koproducent filmu, Dariusz Jabłoński: Tego Srebrnego Niedźwiedzia z Aleksiejem Germanem Jr. zdobyliśmy my ? Apple Film Production, Telewizja Polska i Studio Tor ? dla polskiego widza, pomagając zrobić najważniejszy film o współczesnej Rosji. Jak napisał tuż po premierze rosyjski krytyk: 'German wyprzedził nas i z dystansu patrzy nie tylko na przyszłość, ale też na ostatnie 100 lat Rosji: długo kręcony film po snajpersku namierza zasysającą nas atmosferę upadku, przeczucie toczącej się już wojny i nadciągającej katastrofy, tlącej się gdzieś za kadrem?.

Film Germana po uroczystej premierze w Moskwie, która odbyła się 3 czerwca, spotkał się również z zachwytem krytyków rosyjskich ? Jarosław Zabałujew tak o filmie napisał dla ?Gazety?: ?Pod elektrycznymi chmurami? ma niemal tyle samo wspólnego z filmem, co z malarstwem. German nie tyle opowiada historię, ile szkicuje kompozycję na ogromnym płótnie.

Równie entuzjastyczny był dziennik ?Izvestia", który z kolei tak pisał o tej wyjątkowej produkcji: Ten film, tak jak poprzednie dzieła Germana, traktuje o erozji idealizmu pod ciężarem historycznych okoliczności, o Utopii, która nadaje życiu sens, ale w zamian żąda nieludzkich ofiar. Sam film jest zresztą dziełem nieuleczalnych idealistów. Zdjęcia trwały pięć lat, a koprodukcja rosyjsko-ukraińsko-polska to wydarzenie, które zapewne nieprędko się powtórzy. Efektem jest kompletna, złożona wizja świata przesyconego pięknem i trwogą, świata zbudowanego z postsowieckich symboli i znaków nadchodzącej przyszłości. Wszystko w tym świecie zamarło w oczekiwaniu wojny - jakby brzemienne ciężarem chmury miały za chwilę uwolnić potop ognia.

Jurij Gładilszczikow z ?Forbesa" z kolei pisał: ?Pod elektrycznymi chmurami? to fenomenalny film. Można napisać o nim nie recenzję, ale powieść ? bo tylko powieść ukaże wszystkie jego znaczenia i niuanse, a wiele z nich zdaje się z pozoru, na pierwszy rzut oka nieistotna. (?) Rzadko widuję tak otwarcie osobiste filmy. Takim filmem było na przykład ?8 1/2?, który z filmem Germana łączy pustka i wyjałowienie. A także ? nieoczekiwane zakończenie. Tyle że tam jest lato i włoskie namiętności, a tu ? zima, mgła i rosyjski intelektualizm.

Tytuły filmów kandydujących do Europejskich Nagród Filmowych zostały ogłoszone dzisiaj podczas konferencji prasowej w Berlinie. W ciągu najbliższych tygodni ponad 3 tysiące członków Europejskiej Akademii Filmowej będzie głosować na filmy, które według nich zasługują na nominację. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone 7 listopada w trakcie Festiwalu Filmowego w Sewilli, ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych, na której zostaną ogłoszone nazwiska zwycięzców, będzie miała miejsce 12 grudnia w Berlinie.

?Pod elektrycznymi chmurami? został wyprodukowany przez Metrafilms (Rosja), Linked Films (Ukraina) w koprodukcji z Channel One (Rosja), Apple Film Production (Polska) i Telewizji Polskiej S.A. przy wsparciu Ministra Kultury Federacji Rosyjskiej, Ukrainian State Film Agency, Saga Film (Rosja), Studia Filmowego Tor Film Production (Polska) i Studio Metranom (Rosja).

?Pod elektrycznymi chmurami? wejdzie do polskich kin 2 października br. Uroczysta premiera z udziałem reżysera odbędzie się 29 września.

Źródło: informacja nadesłana


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz