Philippe Tłokiński – nowa twarz w polskim kinie!

W "Nocy Walpurgi", debiutanckim filmie Marcina Bortkiewicza w głównej roli zobaczymy Philippe'a Tłokińskiego, niezwykle utalentowanego, francuskiego aktora polskiego pochodzenia, który na ekranie dorównuje znakomitej Małgorzacie Zajączkowskiej. Aktorzy stworzyli w "Nocy Walpurgi" jeden z najciekawszych duetów aktorskich ostatnich lat.

Phillippe Tłokiński to wschodząca gwiazda polskiego kina. Urodził się we Francji, zaś wychowywał w Szwajcarii. Jego ojcem jest Mirosław Tłokiński, polski piłkarz, były członek drużyny Widzew Łódź. Philippe karierę może rozwijać, gdzie tylko zechce - płynnie mówi po francusku, angielsku, polsku i włosku. Zadebiutował na deskach teatru we francuskim Poitiers w 2009 roku spektaklem ?Świecznik? Musseta w Theatre du Tr?fle. W 2010 roku zagrał Ferdynanda w ?Oui dit le tr?s jeune homme? w Comédie de Reims. Szybko został zauważony przez twórców paryskiej sceny teatralnej, gdzie można go było oglądać w sztukach reżyserowanych przez Séverine Chavrier w teatrze 104 ? Centquatre. Regularnie współpracuje również z Yvesem-Noëlem Genod, u którego grywał w sztukach ?1er avril? i ?Réunion des sc?nes infimie?.

Upomniała się też o niego francuska telewizja i film. Philippe wystąpił w serialu "Camping Paradis" emitowanym w telewizji TF1, a także "Hard" wyprodukowanym dla Canal+. Cédric Kahn obsadził aktora w swoim nagradzanym filmie - ?Lepsze życie".

W polskiej telewizji pojawiał się wielokrotnie - do tej pory, głównie w serialach - "Prawie Agaty", "Na dobre i na złe", "M jak miłość", "Ojcu Mateuszu", "Przepisie na życie" i "Prosto w serce".

Talent Philippe'a docenił Marcin Bortkiewicz, reżyser "Nocy Walpurgi". Był pod wielkim wrażeniem jego dojrzałego aktorstwa i od razu obsadził go w głównej roli dziennikarza Roberta. Na ekranie partneruje mu Małgorzata Zajączkowska w brawurowej kreacji śpiewaczki operowej, Nory Sedler. "Noc Walpurgi" to szalony, perwersyjny, ekscytujący oraz emanujący sensualną energią film o spotkaniu dwojga ludzi, które przeradza się w misterną grę charakterów. Akcja filmu toczy się w noc Walpurgi, 30 kwietnia 1969 roku, w szwajcarskiej operze, tuż po zakończeniu przedstawienia "Turandot" Giacomo Pucciniego. Gdy gasną światła, ze sceny schodzi wielka diva operowa, Nora Sedler (Małgorzata Zajączkowska). Pod drzwiami jej garderoby czeka na nią dwudziestokilkuletni, skromny dziennikarz, Robert (Philippe Tłokiński), umówiony na wywiad z artystką. Impulsywna Nora, wielka i nieokiełznana niczym Maria Callas, wyrzuca go za drzwi, ale w końcu zgadza się na rozmowę. Od początku jednak prowadzi z nim misterną grę, nieustannie go przyciągając i odpychając. W powietrzu unosi się erotyczne napięcie. Robert, nie bez wewnętrznych oporów, wyraża na tę dziwną grę zgodę.

"Noc Walpurgi" to debiut fabularny Marcina Bortkiewicza, zrealizowany przy pomocy współscenarzystki Magdaleny Gauer oraz grupy znakomitych współpracowników. Za wysublimowane, nawiązujące do filmów z lat. 50, czarno-białe zdjęcia był odpowiedzialny Andrzej Wojciechowski ("Miłość", "Zaślepiona"), spektakularną scenografię niczym z filmów Wesa Andersona przygotowali Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński ("Ida", "W ciemności"). Bogate, teatralne kostiumy zaprojektowała Emilia Czartoryska ("Dom na końcu drogi"). Muzykę skomponował Marek Czerniewicz ("Portret z pamięci"), a za doskonały dźwięk była odpowiedzialna Agata Chodyra ("Matka Teresa od kotów"). Obraz zmontował Piotr Mendelowski ("Bagaż strachu"). Producentem "Nocy Walpurgi" jest Sebastian Petryk z PS FILM. Film powstał przy współudziale finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Film "Noc Walpurgi" został nagrodzony pięcioma nagrodami na tegorocznym Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych. Do polskich kin trafi 25 września. Wcześniej będziemy mogli go zobaczyć w konkursie 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Pokaz festiwalowy "Nocy Walpurgi" odbędzie się 17 września.

Zwiastun "Nocy Walpurgi" - premiera 25 września


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz