Performer i Jakub Majmurek w Kinie Szkoły Filmowej

Kino Szkoły Filmowej we współpracy z Festiwalem Kamera Akcja to nie tylko oferta seansów w przepięknej sali kinowej znajdującej się w Rektoracie, ale przede wszystkim szansa na rozmowę o kinie z tymi, którzy z różnych perspektyw doświadczają zmian we współczesnej kinematografii.

Koniec października to pełne wrażeń dni w Kinie Szkoły Filmowej. Filmy inspirujące, wywołujące dyskusję i nie pozwalające o sobie zapomnieć. W czwartek widzowie zobaczą boleśnie przenikliwy, przejmująco smutny, ale jednocześnie niosący ukojenie i spokój film Doris Dörrie Hanami - Kwiat wiśni,w piątek film Kornéla Mundruczó Delta, który został nagrodzony w 2008 roku w Cannes Nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI). Najświeższym filmem, który niedawno pojawił się na ekranach kin jest Performer Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy, który będzie można zobaczyć w środę przy okazji dyskusji z Jakubem Marmurkiem.

KINO-SZTUKA: "PERFORMER" I ZWROT KINEMATOGRAFICZNY

28.10 / środa / g. 19:00 / Kino Szkoły Filmowej /

Czy nastąpił zwrot kinematograficzny w sztuce współczesnej? O to będzie można zapytać jednego z najciekawszych krytyków filmowych ? filmoznawcę - Jakuba Majmurka. Pretekstem do rozmowy będzie książka "Kino-sztuka. Zwrot kinematograficzny w polskiej sztuce współczesnej" pod redakcją naszego gościa oraz Łukasza Rondudy. Widzowie zobaczą "Performera", któremu poświęcona jest część publikacji.

Czego w filmie poszukują Anka i Wilhelm Sasnalowie bądź Katarzyna Kozyra? Dlaczego Zbigniew Libera nakręcił pełnometrażowe dzieło, które pokazywane ma być w kinach, a nie tylko w przestrzeniach muzealnych i galeryjnych? Kino-sztuka to nowe zjawisko artystyczne, w ramach którego twórcy z pola sztuki współczesnej zmieniają się w reżyserów pełnometrażowego kina fabularnego. Kręcą oni narracyjne, operujące emocjami, aktorskie filmy, skierowane do kinowej, a nie tylko galeryjnej publiczności. Krótko mówiąc, kino?sztuka to zwrot kinematograficzny w polskiej sztuce współczesnej.

?(?)W warunkach chronicznego niedofinansowania polskiej produkcji kulturalnej i skrajnie niestabilnych warunków materialnych, w jakich pracuje w Polsce większość twórców, ufundowana przez MSN i PISF doroczna nagroda w postaci miliona złotych na realizację eksperymentalnego filmu nie tylko odpowiada na ?zapotrzebowanie? ze strony artystów, ale też je kreuje ? kieruje ich uwagę w tę stronę. (?)? fragment tekstu, który ukazał się w miesięczniku ?Le Monde diplomatique ? edycja polska? (maj 2015).

Zapraszamy: 5 listopada w czwartek o godzinie 19:00 spotkanie z Magnusem von Hornem i Mariuszem Włodarskim oraz projekcja filmu ?Intruz?.

Od poniedziałku do piątku, godz. 19:00. Kino Szkoły Filmowej (ul. Targowa 61/63 w Łodzi, budynek Rektoratu, wejście z tyłu budynku).

Wstęp wolny i jak zawsze obowiązkowy!

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz