„Parasite” i „Ból i blask” z oscarowymi nominacjami!

Wczoraj, 13 stycznia, poznaliśmy nominacje do Oscarów 2020 – nagród przyznawanych przez Amerykańską Akademię Filmową. Wśród wyróżnionych tytułów znalazły się dwa z katalogu Gutek Film: „Parasite” w reż. Bong Joon-ho (6 nominacji) oraz „Ból i blask” w reż. Pedro Almodóvara (2 nominacje). Oba filmy zostały nominowane w kategorii najlepszy film międzynarodowy i będą konkurować między innymi z polskim kandydatem, filmem „Boże Ciało". Dodatkowo, wśród nominacji dla „Parasite” są także dwie do najważniejszych statuetek: dla najlepszego filmu i najlepszego reżysera (Bong Joon-ho). Warto zaznaczyć, że „Parasite" to pierwsza w historii Oscarów nominacja dla Korei Południowej.

"Parasite”jest niewątpliwe czarnym koniem tegorocznego oscarowego wyścigu. 6 nominacji to kolejny triumf filmu Bong Joon-ho w obecnym sezonie nagród. Pasmo jego sukcesów rozpoczęło się wraz ze zdobyciem przez „Parasite” Złotej Palmy podczas MFF Cannes 2019. Obecnie film oraz jego twórcy mają na swoim koncie blisko 150 wyróżnień, w tym między innymi Złoty Glob za najlepszy film zagraniczny, Critics' Choice Awards dla najlepszego reżysera i za najlepszy film zagraniczny oraz nagrody przyznawane przez Amerykańskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych (NSFC) za najlepszy film roku i najlepszy scenariusz. „Parasite” otrzymało także ponad 160 nominacji do wielu innych prestiżowych nagród, między innymi statuetek Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA (w kategorii: najlepszy film, najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy reżyser i najlepszy scenariusz oryginalny), które zostaną przyznane 2 lutego br.

Zgłoszony do oscarowego wyścigu przez Hiszpanię „Ból i blask” w reż. Pedro Almodóvara to drugi z faworytów w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Film wielokrotnie pojawiał się w polskich i zagranicznych rankingach na najlepszy tytuł 2019 roku, a w naszym kraju zgromadził ponad 200-tysięczną widownię. Druga oscarowa nominacja dla tego filmu należy do Antonio Banderasa, który po raz pierwszy w karierze ma szansę otrzymać statuetkę dla najlepszego aktora. Ta wybitna rola Hiszpana została już wielokrotnie doceniona, między innymi nagrodą dla najlepszego aktora podczas MFF Cannes 2019 i Europejską Nagrodą Filmową dla najlepszego europejskiego aktora roku.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz