„Pan Verdoux” Chaplina wraca do kin po 66 latach od premiery!

6 grudnia 66 lat po premierze na ekrany polskich kina wraca czarna komedia "Pan Verdoux" w reżyserii Charliego Chaplina. Jest to pierwszy film, który Chaplin nakręcił po wojnie. Nie pojawia się w nim postać sympatycznego włóczęgi w meloniku, Trampa. Jego miejsce w ?Panu Verdoux? zajmuje tytułowy morderca. Wzorując się na głośnej sprawie francuskiego zbrodniarza Landru, mistrz burleski opowiada tym razem o bankierze, który traci pracę w okresie Wielkiego Kryzysu. Aby utrzymać niepełnosprawną żonę i dzieci, Pan Verdoux postanawia mordować starsze, bogate kobiety. Ludzkie życie staje się dla niego warte tyle, ile może na nim zarobić; sam przy tym uważa się za przedsiębiorcę prowadzącego interesy nowocześniejszymi metodami ? nożem i trucizną. Złapany i sądzony ostatecznie Verdoux, wypowiada na sali sądowej znamienne słowa, że ten, kto zabija jedną osobę - jest mordercą, a ten kto zabija miliony ? wielkim bohaterem. Świeżo po wojnie taka postawa nie przysporzyła reżyserowi zbyt wielu pozytywnych recenzji. Dopiero po latach, postawiono ten film obok największych dokonań Chaplina, uznając wnikliwą ocenę społecznej hipokryzji za mistrzowską.

W Polsce "Pan Verdoux" trafia na ekrany kin za sprawą firmy dystrybucyjnej Art-House. Film będzie wyświetlany w Sieci Kin Studyjnych w najnowocześniejszej, cyfrowej wersji obrazu i dźwięku. Filmy Charliego Chaplina wyświetlane są w kinach od czerwca br. Widzowie mogli zobaczyć już "Światła wielkiego miasta", "Dzisiejsze czasy", "Cyrk", "Światła rampy". "Pan Verdoux" to kolejna komedia Chaplina, która w nowej, odświeżonej wersji powraca na duży ekran.

Plakat "Pana Verdoux" został zaprojektowany przez polskich grafików: Joannę Górską i Jerzego Skakuna z pracowni Homework.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz