Z ostatniej chwili: Złoty Niedźwiedź w programie festiwalu Wiosna Filmów

Laureat Złotego Niedźwiedzia, "Czarny węgiel, kruchy lód" zostanie pokazany na festiwalu WIOSNA FILMÓW

20. Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW od 6 kwietnia trwa w warszawskim kinie Praha. Widzowie festiwalu zobaczyli już przedpremierowo zdobywcę Złotego Lwa na MFF w Wenecji - dokument "Rzymska aureola" w reżyserii Gianfranco Rosiego oraz mieli możliwość udziału w spotkaniach z reżyserem filmu. Tymczasem, w ostatniej chwili, do programu festiwalu udało się włączyć również laureata Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale - chiński kryminał "Czarny węgiel, kruchy lód" w reżyserii Yinan Diao. Specjalny pokaz tego filmu odbędzie się 13 kwietnia (niedziela) o godz. 12.00.  Na pokaz filmu obowiązuje festiwalowa cena biletu, czyli 7 złotych.

?Czarny węgiel, kruchy lód? w reżyserii Yinan Diao to laureat Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Grający w nim główną rolę Liao Fan otrzymał też Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą rolę męską.

?Czarny węgiel, kruchy lód? to błyskotliwy, nastrojowy kryminał, nawiązujący do klasyków kina noir (reżyser wspomina o inspiracji ?Sokołem maltańskim" i ?Trzecim człowiekiem") i przewrotnych gangsterskich filmów z Hong Kongu. W kilkunastu fabrykach, rozproszonych po całej prowincji, w transporcie węgla odnalezione zostają fragmenty ludzkiego ciała. Policja podejrzewa pracowników firmy przewozowej. Przy próbie aresztowania padają strzały ? oprócz podejrzanych ginie dwójka policjantów. Prowadzący akcję Zhang Zili (nagrodzony aktorskim Niedźwiedziem Liao Fan) zostaje odsunięty od obowiązków. Pięć lat później, pogrążony w nałogu alkoholowym, trafia przypadkiem na dawnego współpracownika. Okazuje się, że w sprawie pojawiło się kilka nowych tropów, prowadzących do jednej kobiety ? prześladowanej, a może chronionej przez tajemniczego mordercę.

Yinan Diao, wywodzący się z awangardowego teatru, autor sztuk i scenariuszy filmowych (m. in. "Łaźni", 1999, reż. Zhang Yang), zadebiutował w 2003 roku filmem "Uniform", także inspirowanym czarnym kryminałem; w 2007 wyreżyserował "Nocny pociąg", który zdobył nagrodę główną na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Najnowszy projekt był dla niego okazją nie tylko do zrobienia filmu w ulubionej formie gatunkowej, ale także przyjrzenia się współczesnym Chinom. Tytułowe czarny węgiel i kruchy lód można odczytywać jako symbole ? odpowiednio - twardej, prozaicznej rzeczywistości i emocjonalnego wychłodzenia. Bohaterowie nie są w stanie zbudować trwałych więzi, nie potrafią sobie ufać, choć ich największą tajemnicą jest tak naprawdę desperacka samotność.

?Czarny węgiel, kruchy lód? pojawi się przedpremierowo na jedynym pokazie festiwalowym się, który odbędzie w dniu 13 kwietnia (niedziela) o godz. 12.00.

Film "Czarny węgiel, kruchy lód" trafi do kin w przyszłym roku.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz