Ostaszewska, Bonda, Novika walczyły na filmowym ringu!

Maja Ostaszewska opowiadała o dziecięcych marzeniach. Novika była Panem Kleksem, a Katarzyna Bonda ? Gargamelem. Dziś w warszawskim Kinie Muranów gwiazdy i dzieci zmierzyły się na ?Filmowym ringu? w bitwie na filmowe skojarzenia. Wydarzenie zainaugurowało kampanię społeczną ?Dzieciaki na horyzoncie? Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Było też niekonwencjonalną zapowiedzią pierwszej edycji festiwalu Kino Dzieci, który rusza 27 września w 15 miastach w Polsce.

Chcieliśmy pokazać, jak kino może pobudzać wyobraźnię, prowokować do rozmowy, a przede wszystkim do wspólnej, spontanicznej zabawy ? mówił Maciej Jakubczyk, szef działu edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Na ?Filmowym ringu? stanęły dwie drużyny złożone z ambasadorów festiwalu Kino Dzieci: Mai Ostaszewskiej, Katarzyny Bondy, Noviki oraz ośmiorga dzieci. Do walki i dyskusji o marzeniach, wyzwaniach i przyjaźni zagrzewała uczestników Kasia Stoparczyk z radiowej Trójki. Pretekstem była wspaniała animacja ?Królik i jeleń? ? jeden z hitów festiwalu Kino Dzieci. To historia pary przyjaciół, którzy za sprawą nieudanego eksperymentu zostają uwięzieni w dwóch różnych światach. Jeleń trafia do rzeczywistości trójwymiarowej. A królik nie może wydostać się z dwóch wymiarów. ? Zrobiłem podobny błąd. Też byłem jeleniem ? komentował jeden z chłopców uczestniczących w ringu. ? Zwróćcie uwagę, że bohaterowie docenili przyjaźń dopiero wtedy, gdy prawie siebie stracili ? zaznaczała pisarka Katarzyna Bonda, specjalistka od kryminałów.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=30qx2iOnzYs[/youtube]

Kontakt z filmem nie musi kończyć się wraz z napisami końcowymi. Do wspólnych rodzinnych zabaw kinem będziemy zachęcać podczas całego festiwalu Kino Dzieci ? mówił Maciej Jakubczyk. ? Przygotowaliśmy warsztaty dla rodziców, zajęcia plastyczne inspirowane filmami dla dzieci. A cały festiwal zainaugurujemy 27 września serią filmowych śniadań w warszawskich i wrocławskich kawiarniach.

Potem w ciągu 10 festiwalowych dni widzowie Kina Dzieci będą mieli w czym wybierać. Program tworzy 50 tytułów: animacji, filmów aktorskich, krótkich i długich metraży w większości niepokazywanych dotąd w Polsce. Podzielone zostały na sekcje tematyczne o: przyjaźni, wyzwaniach oraz relacjach z rodzicami. Oddzielny festiwalowy blok poświęcony został prezentacji dziecięcego kina z Norwegii - kraju, który jest wzorcowym przykładem, jak kręcić mądre i atrakcyjne opowieści dla najmłodszych.

Kino Dzieci odbędzie się od 27 września do 5 października równolegle w 15 miastach: Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Bolesławcu, Bydgoszczy, Elblągu, Gdańsku, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Tczewie, Toruniu oraz Wągrowcu. Ale ten festiwal to więcej niż pokazy i zabawa. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty zaprasza do dyskusji na temat jakości polskich produkcji dla dzieci. Nad przyszłością dziecięcego kina oraz różnymi metodami edukacji przez sztukę zastanawiać będą się uczestnicy konferencji oraz cyklu paneli ?Kręcimy kulturą dla dzieci?.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz