óry Sowie nie tylko na ferie. Premiera 2. sezonu serialu Znaki 2

Góry Sowie to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Nie brak tu ciekawej roślinności i zwierząt spotykanych jedynie w tej części kraju. Turystów przyciąga cisza, spokój, piesze wędrówki i malownicze jeziora. Na miłośników sportu czekają stoki narciarskie, doskonałe trasy rowerowe i do narciarstwa biegowego. Do tego zabytki - Twierdza w Srebrnej Górze, Zamek Grodno oraz poniemieckie sztolnie. Nad wszystkim góruje wieża widokowa na Wielkiej Sowie - najwyższym szczycie w okolicy. Fani literatury mogą tu odnaleźć inspiracje i odniesienia z książek Olgi Tokarczuk, która nazywa Góry Sowie „zakątkiem Pana Boga”. A ci, którzy lubią zagadki kryminalne, mogą ruszyć śladami bohaterów serialu Znaki, którego drugi sezon będzie miał premierę wiosną w telewizji AXN.

Zimą nie tylko na narty

Zima w Górach Sowich to magiczny czas. Poza podziwianiem ośnieżonych szczytów można tu skorzystać z tras do narciarstwa biegowego, poszusować na znakomicie utrzymanych stokach lub pojeździć na desce poza wyznaczonymi trasami. W regionie znajdują się trzy ośrodki narciarskie. Natomiast na sowiogórskie Trasy Narciarstwa Biegowego możemy wyruszyć z trzech przełęczy: Jugowskiej, Walimskiej i Sokolej. Na tej pierwszej można zamienić biegówki na narty zjazdowe i pokonać najdłuższą trasę w Górach Sowich. Mimo zimy i zalegającej pokrywy śnieżnej nadal można udać się na piesze wycieczki, odwiedzić zabytkowe schroniska Sowa i Orzeł, a w sylwestra wziąć udział w ognisku na szczycie Wielkiej Sowy.

Wiosną wszystko budzi się do życia

Wiosna w Górach Sowich to najlepszy okres do podziwiania wyjątkowej na skalę kraju przyrody. Dodatkowo mniejsza liczba turystów w tym okresie sprzyja obserwacji dzikiej zwierzyny i pieszym wędrówkom na niezatłoczonych szlakach. Warto odwiedzić w tym okresie Park Krajobrazowy Gór Sowich, objęty programem Natura 2000 obszar Ostoja Nietoperzy Gór Sowich czy zdobyć szczyt Wielkiej Sowy, na którym znajduje się zabytkowa wieża widokowa. Spacerując po okolicy, warto wypatrywać sów: Puszczyka, Uszatki Zwyczajnej, Puchacza Zwyczajnego oraz Sóweczki Zwyczajnej - najmniejszej sowy w Europie.

Latem rower, żaglówki i paralotniarstwo

W okresie letnim, gdy szlaki turystyczne są najbardziej zatłoczone, warto rozważyć uprawianie sportów ekstremalnych.  Przez okolicę przebiega fragment Sudeckiego Szlaku Konnego o długości 360 km, nazywanego najtrudniejszym szlakiem konnym w Europie. Korzystne ukształtowanie terenu i dobre warunki wietrzne sprzyjają uprawianiu paralotniarstwa na Łysej Górze. Miłośnicy sportów wodnych mogą uprawiać żeglarstwo i windsurfing na największym akwenie w okolicy, Jeziorze Bielawskim. Dodatkowo to właśnie tutaj w 2013 roku powstała Strefa MTB Sudety - największy i pierwszy w Polsce system górskich tras rowerowych. Dla osób, które od sportu wolą książki, w lipcu odbywa się w okolicy festiwal „Góry literatury”, którego stałym gościem jest Olga Tokarczuk oraz wielu wybitnych polskich autorów.

Jesienią zabytki i tajemnice

Polska złota jesień to jeden z najpiękniejszych okresów w Górach Sowich. Szczególnie Rezerwat Bukowa Kalenica jest atrakcyjny w połowie jesieni, kiedy lasy bukowe mienią się kolorami czerwieni. D eszczowe dni można wykorzystać na zwiedzanie okolicznych zabytków: twierdzy górskiej w Srebrnej Górze, nazywanej Śląskim Gibraltarem, która jest największą w Europie, XIV-wiecznego zamku Grodno w Zagórzu Śląskim; zamku Pieszyckiego, zwanego Śląskim Wersalem; zapory wodnej na Jeziorze Bystrzyckim oraz tajemniczych sztolni Riese – zagadkowego kompleksu zbudowanego przez nazistowskie Niemcy w czasie II Wojny Światowej.

Zróżnicowanie przyrodnicze, niepowtarzalne krajobrazy, zabytki i okoliczne tajemnice skłoniły twórców serialu telewizji AXN, Znaki, do osadzenia fabuły tego kryminału z elementami mystery i thrillera obyczajowego właśnie w Górach Sowich. Fabuła pierwszego sezonu koncentruje się na śmierci młodej dziewczyny, a następnie kolejnej tajemniczej zbrodni. Prowadzący sprawę komisarz Trela musi przełamać zmowę milczenia panującą w miasteczku. W 2. sezonie podążamy za historią zaginięcia córki komisarza Treli, a później także jej przyjaciółki. W niewyjaśnionych okolicznościach znika również para podróżników. Zło w serialowych Sowich Dołach nie śpi, a dziwnymi zdarzeniami żyją ogarnięci strachem mieszkańcy miasteczka.

Zdjęcia do drugiego sezonu produkcji powstały latem i jesienią 2019 roku. Serial będzie można zobaczyć w AXN wiosną 2020 r.

Znaki to serial kryminalny, którego akcja rozgrywa się w malowniczych plenerach Gór Sowich. W miasteczku Sowie Doły ginie studentka. Tajemniczą i okrutną egzekucją żyją media w całej Polsce. Śledztwo podąża w wielu kierunkach, jednak sprawa nie zostaje rozwiązana. Po latach, w tej samej miejscowości, dochodzi do kolejnej zbrodni. Śledztwo prowadzi komisarz Trela, który, by dotrzeć do prawdy, musi przełamać zmowę milczenia panującą w miasteczku. W 2. sezonie podążamy za historią zaginięcia córki komisarza Treli, a później także jej przyjaciółki. W niewyjaśnionych okolicznościach znika również para podróżników. Prowadzone są ciągłe poszukiwania. Śledztwo jednak zbacza z torów, gdy komisarz dowiaduje się kto odpowiada za zaginięcie jego jedynego dziecka.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz