ORŁY 2014 – lista nominowanych do Polskich Nagród Filmowych!

Dziś, 4 lutego 2013 roku o godzinie 12.00, w Pałacu Prymasowskim w Warszawie zostały ogłoszone nominacje do Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2014, dorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej, odpowiednika francuskich Cezarów, czeskich Lwów czy hiszpańskich Goi.

Tegoroczny Konkurs rozpoczął 9 stycznia 2013 roku, kiedy to czołowa firma doradcza PwC nadzorująca przebieg i gwarantująca wiarygodność procesu głosowania, wysłała do członków Akademii imienne karty do głosowania. Pierwsza tura głosowania trwała do 30 stycznia.

Do dziś ? do momentu publicznego otwarcia kopert ? wyniki głosowania członków Polskiej Akademii Filmowej znało tylko dwóch Partnerów PwC, Krzysztof Szułdrzyński i Piotr Wyszogrodzki, którzy osobiście odpowiadają za tajność i poprawność procesu głosowania.

Piotr Wyszogrodzki, Partner PwC: ?W tym roku po raz pierwszy członkowie Polskiej Akademii Filmowiej mieli okazję zagłosować za pośrednictwem internetu. System przygotowany przez ekspertów firmy PwC gwarantuje tajność, poufność i wiarygodność całego procesu głosowania. Zapewnia także anonimowość głosów poszczególnych Akademików. Jesteśmy zadowoleni, bo z blisko 70% członków Polskiej Akademii Filmowej, którzy zagłosowali w pierwszej turze, ponad połowa wybrała opcję online. Co ważne i zachęcające - system internetowy umożliwił oddawanie głosów do ostatniej minuty - prawie 40% głosujących online uczyniło to ostatniego dnia tj. 30 stycznia.?

Nominacje odczytali wybitni polscy twórcy, wśród których byli laureaci i nominowani poprzednich edycji Orłów, m.in.Maciej Stuhr (laureat Orła 2013 w kategorii Najlepsza Główna Rola Męska za film ?Pokłosie?, nominowany do Orła 2002 w kategorii Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska za film ?Przedwiośnie? i Orła 2013 w kategorii Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska za film ?Obława? oraz Orła 2009 w kategorii Najlepsza Główna Rola Męska za film ?33 sceny z życia?), Marieta Żukowska (nominowana do Orła 2009 w kategorii Odkrycie Roku za film ?Nieruchomy poruszyciel?), Michał Urbaniak (laureat Orła 2013 za film ?Mój rower? w kategorii Odkrycie Roku, nominowany do Orła 2000 w kategorii Najlepsza Muzyka za film ?Dług?), Xawery Żuławski (nominowany do Orłów 2010 w kategorii Najlepszy Film i Najlepsza Reżyseria za film ?Wojna polsko-ruska?), Jadwiga Jankowska-Cieślak(laureatka Orła 2009 w kategorii Najlepsza Główna Rola Kobieca za film ?Rysa?, nominowana do Orła 2007 w kategorii Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca za film ?Co słonko widziało? oraz Orła 2002 w kategorii Najlepsza Główna Rola Kobieca za film ?Szczęśliwy człowiek?), Leszek Dawid (laureat Orła 2013 w kategorii Nagroda Publiczności za film ?Jesteś Bogiem?, nominowany do Orłów 2013 w kategorii Najlepszy Film i Najlepsza Reżyseria za film ?Jesteś Bogiem? oraz Orła 2012 w kategorii Odkrycie Roku za film ?Ki?), Jacek Bławut (laureat Orła 2013 w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny za film ?Wirtualna wojna?, nominowany do Orła 2010 w kategorii Najlepszy Montaż za film ?Jeszcze nie wieczór?), Grażyna Torbicka (członek Polskiej Akademii Filmowej) oraz pomysłodawca Orłów, Prezydent Polskiej Akademii Filmowej, Dariusz Jabłoński.

Do tegorocznych Orłów kandydowało 46 polskich filmów fabularnych (oraz ich twórcy). W kategorii Najlepszy Film Dokumentalny członkowie Akademii wybierali spośród 55 produkcji.

Polskie Nagrody Filmowe są przyznawane za najwyższe osiągnięcia w 18 kategoriach. Głosami członków Polskiej Akademii Filmowej nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły 2014 otrzymali:

NAJLEPSZY FILM EUROPEJSKI

- ?Koneser? Giuseppe Tornatore

- ?Sugar Man? Malik Bendjelloul

- ?Życie Adeli: Rozdział 1 i 2? Abdellatif Kechiche

ODKRYCIE ROKU

- Agata Trzebuchowska - Najlepsza Główna Rola Kobieca - ?Ida?

- Bodo Kox - Najlepsza Reżyseria - ?Dziewczyna z szafy?

- Łukasz Żal - Najlepsze Zdjęcia - ?Ida?

NAJLEPSZY DŹWIĘK

- Guillaume Le Braz, Jacek Hamela ?Imagine?

- Marek Wronko ?AmbaSSada?

- Michał Żarnecki ?Syberiada polska?

 

NAJLEPSZY MONTAŻ

- Cezary Grzesiuk ?Imagine?

- Jarosław Kamiński ?Ida?

- Krzysztof Szpetmański ?Chce się żyć?

- Milenia Fiedler, Grażyna Gradoń ?Wałęsa. Człowiek z nadziei?

 

NAJLEPSZE KOSTIUMY

- Aleksandra Staszko ?Ida?

- Barbara Sikorska-Bouffał ?Papusza?

- Magdalena Biedrzycka ?Wałęsa. Człowiek z nadziei?

 

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA

- Andrzej Haliński ?Dziewczyna z szafy?

- Anna Wunderlich ?Papusza?

- Janusz Sosnowski, Michał Hózman-Mirza-Sulkiewicz ?Syberiada polska?

- Katarzyna Sobańska, Marcel Sławiński ?Ida?

- Magdalena Dipont ?Wałęsa. Człowiek z nadziei?

 

NAJLEPSZA MUZYKA

- Alexandre Desplat ?Wenus w futrze?

- Jan Kanty Pawluśkiewicz ?Papusza?

- Mateusz Pospieszalski ?Mój biegun?

 

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA

- Anna Nehrebecka ?Chce się żyć?

- Joanna Kulig ?Nieulotne?

- Marta Nieradkiewicz ?Płynące wieżowce?

 

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA

- Adam Woronowicz ?Miłość?

- Arkadiusz Jakubik ?Chce się żyć?

- Eryk Lubos ?Dziewczyna z szafy?

 

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA KOBIECA

- Agata Kulesza ?Ida?

- Agnieszka Grochowska ?Wałęsa. Człowiek z nadziei?

- Jowita Budnik ?Papusza?

 

NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY

- ?Inny świat? Dorota Kędzierzawska

- ?Miłość? Filip Dzierżawski

- ?Ojciec i syn? Paweł Łoziński

 

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA MĘSKA

- Dawid Ogrodnik ?Chce się żyć?

- Janusz Gajos ?Układ zamknięty?

- Robert Więckiewicz ?Wałęsa. Człowiek z nadziei?

 

NAJLEPSZY SCENARIUSZ

- Andrzej Jakimowski ?Imagine?

- Maciej Pieprzyca ?Chce się żyć?

- Paweł Pawlikowski, Rebecca Lenkiewicz ?Ida?

 

NAJLEPSZE ZDJĘCIA

- Adam Bajerski ?Imagine?

- Krzysztof Ptak, Wojciech Staroń ?Papusza?

- Łukasz Żal, Ryszard Lenczewski ?Ida?

 

NAJLEPSZA REŻYSERIA

- Andrzej Jakimowski ?Imagine?

- Maciej Pieprzyca ?Chce się żyć?

- Paweł Pawlikowski ?Ida?

 

NAJLEPSZY FILM

- ?Chce sie żyć? Maciej Pieprzyca

- ?Ida? Paweł Pawlikowski

- ?Imagine? Andrzej Jakimowski

Dotychczasowymi laureatami Orłów w kategorii Najlepszy Film były: ?Historia kina w Popielawach" (1999), ?Dług" (2000), ?Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" (2001), ?Cześć, Tereska" (2002), ?Pianista" (2003), ?Zmruż oczy" (2004), ?Wesele" (2005), ?Komornik" (2006), ?Plac Zbawiciela" (2007), ?Katyń" (2008), ?33 sceny z życia" (2009),  ?Rewers? (2010), ?Essential Killing" (2011), ?Róża? (2012), ?Obława? (2013). Zeszłorocznym laureatem w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny (kategoria wprowadzona decyzją Polskiej Akademii Filmowej w 2013 roku) została ?Wirtualna wojna? w reżyserii Jacka Bławuta.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz