Oprah Winfrey, Magic Johnson i laureat Oscara – raper Common obejrzeli Selmę w „Selmie”.

W marcu 1965 roku w amerykańskim mieście Selma rozegrały się wydarzenia, które na zawsze zmieniły oblicze USA. Pokojowe marsze, prowadzone przez laureata pokojowej Nagrody Nobla Martina Luthera Kinga, pomimo sprzeciwu władz i brutalnych pacyfikacji, odniosły skutek i doprowadziły do zrównania praw wyborczych wszystkich obywateli Stanów Zjednoczonych. Okrągłą, pięćdziesiątą rocznicę wydarzeń z Alabamy, upamiętnia wchodzący na ekrany, oscarowy obraz ?Selma?. Jeden z najgłośniejszych i najwyżej ocenianych amerykańskich filmów roku trafi do polskich kin 10 kwietnia. Światowa prapremiera produkcji odbyła się właśnie w tytułowym mieście. Obok uczestników dramatycznych zajść sprzed pół wieku, ?Selmę? w Selmie obejrzało grono znamienitych gości. Ich łzy i wzruszenie uwieczniły kamery. 

7 marca 1965 roku z amerykańskiego miasta Selma w kierunku Montgomery wyruszył pokojowy marsz. Jego uczestnicy ? 600 osób ? domagali się równych praw wyborczych dla wszystkich obywateli Stanów Zjednoczonych. Na moście Edmunda Pettusa demonstranci zostali zatrzymani przez lokalnych stróży prawa, zepchnięci z konstrukcji, pobici i potraktowani gazem łzawiącym. Dzień ten przeszedł do historii, jako ?Krwawa Niedziela?, a jego konsekwencje na zawsze odmieniły oblicze Ameryki.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=GNS_eBUR150[/youtube]

?Most, którym maszerowali Martin Luther i demonstranci jest nie tylko symbolem walki o prawa człowieka. Jest też symbolem walki z dyskryminacją ze względu na rasę, religię, seksualność i status społeczny. Ten most został zbudowany na nadziei i współczuciu, a wzniosła go miłość do każdej istoty ludzkiej" ? zdobywca Oscara, raper Common.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=8GBlvQyk0f0[/youtube]

Angielski producent Christian Colson (?Slumdog. Milioner z ulicy?), zainspirowany tą historią, postanowił wspólnie z francuską wytwórnią Pathé wyprodukować film, przedstawiający wydarzenia, które miały miejsce w Selmie. Napisanie scenariusza powierzył Paulowi Webbowi, a do współpracy producenckiej zaprosił firmę Brada Pitta ? Plan B Entertainment i producentów Dede Gardner i Jeremy?ego Kleinera, którzy wyprodukowali wcześniej dramat historyczny ?Zniewolony. 12 Years a Slave?. Wspólnie zajęli się pracami nad rozwojem scenariusza i poszukiwaniem odpowiedniego reżysera. Proces przygotowań do produkcji zajął im prawie osiem lat.

SELMA w kinach od 10 kwietnia

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz