„Opowieść o trzech siostrach” – polski zwiastun

Nowy film jednego z najciekawszych aktualnie tureckich reżyserów Emina Alpera to historia poruszająca tematy społecznej nierówności, tradycji oraz instytucji rodziny. Film rozgrywa się w oszałamiających plenerach tureckiej Anatolii.

Akcja nowego filmu Emina Alpera rozgrywa się w niewielkiej wiosce w środkowej Anatolii. Zgodnie z lokalną tradycją zwaną „besleme” każda z trzech tytułowych córek w nadziei na lepsze życie „zaadoptowana” zostaje przez zamożniejsze rodziny, stając się dla nich kimś w rodzaju służącej.

Z uwagi na nieprzewidziane okoliczności Reyhan, Haava oraz Nurhan muszą jednak wrócić w rodzinne strony pod opiekę sędziwego ojca. Kiedy okazuje się, że ta pierwsza jest w ciąży, Şevket aranżuje szybki ślub z pasterzem z wioski. Havva zmuszona zostaje do powrotu po śmierci jej przybranego brata. Nurhan z kolei odwozi jej  drugi „ojciec”, wyraźnie rozczarowany postawą dziewczyny. To pierwszy moment od lat, kiedy siostry ponownie się spotykają.

Dynamika skomplikowanych rodzinnych relacji, kobieca i męska perspektywa, społeczne nierówności, wreszcie potęga oraz surowe piękno otaczającej natury to tematy, które wybrzmiewają u Alpera wyjątkowo wyraźnie.

2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie, Konkurs Główny

2019 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Stambule, nagrody: najlepszy reżyser, najlepsze aktorki, najlepsza muzyka, nagroda FIPRESCI, najlepszy film w konkursie krajowym 

2019 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Jerozolimie: najlepszy film (nominacja)

2019 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sarajewie: Konkurs Główny

Źródło: materiały prasowe
Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz