W okowach dialogu – recenzja „Zimowego snu”

Bodziec ? reakcja, nieustanna akcja i działanie w pędzie dnia codziennego pochłaniają naszą uwagę, tak że tracimy czas na refleksję, chwilę zastanowienia i kontemplację. Również kino przyzwyczaiło nas do wielości barw, bohaterów i wydarzeń, kiedy na ekranie nieustannie ścigamy się ze zmianą ekspozycji i galopującą akcją. Nuri Bilge Ceylan oferuje nam odmienną perspektywę świata, tą spokojną dającą możliwość wyciszenia i złapania oddechu.

?Zimowy sen? wspina się na wyżyny intelektualnej rozprawy o samotności i życiu, sięgając po rozbudowane monologi i dialogi pomiędzy Aydinem (Haluk Bilginer) a towarzyszącymi mu żoną Nihal (Melisa Sozen), siostrą Necla (Demet Akbag) oraz męskimi przyjaciółmi. Właściciel hotelu osiągnął stabilność finansową, nie musi martwić się przyziemnymi sprawami, znajduje czas na rozmyślania i pisanie artykułów do lokalnej gazety. Aydinem porusza tematy egzystencjalne, polityczne czy też religijne, pretendując do posiadania wiedzy bardziej kompletnej czy właściwej niż towarzysze rozmów. Na szczęście nie jest przy tym butny i nie narzuca swojego zdania, lecz prowadzi intrygujące dysputy prowadzące do smutnych wniosków.

Ceylan biernie przygląda się ludzkim relacjom gdzieś pośrodku niczego, w ciszy i spokoju z dala od szumu informacyjnego i hałasu wielkiego miasta, skupiając się na samotności. Całość okrasza monumentalną przyrodą, zapierającymi dech w piersiach widokami i ciepłymi zdjęciami rzeczywistości. Przy tym upaja się swym kunsztem, opierając przydługą opowieść (ponad trzy godziny) na dialogach, które nieraz powtarzają wcześniej wspomniane tezy i twierdzenia.

Laureat Złotej Palmy zapewne odznacza się na tle bezrefleksyjnych fajerwerków, lecz staje się nieco przyciężkawy i przekombinowany merytorycznie. Aydin kontrastuje z otoczeniem w swej filozofii i postrzeganiu świata, dzięki czemu reżyser ?Pewnego razu w Anatolii? wdzięcznie portretuje trud życia człowieka z człowiekiem.

 
Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz