Ogólnopolskie pokazy i warsztaty dla dzieci ?Mój Przyjaciel Film” | Najnowszy projekt Fundacji Generator

28 września, w dziesięciu miastach Polski wystartuje cykl filmowo-warsztatowy pt. ?Mój Przyjaciel Film". Dzieci od 8 lat i starsze, w formie cotygodniowych spotkań, będą miały okazję obejrzeć najlepsze, kręcone z myślą o nich, filmy fabularne oraz uczestniczyć 

w warsztatach psychoedukacyjnych.

?Mój przyjaciel film? to niepowtarzalna okazja zapoznania dzieci z kinem, które bardzo rzadko gości na ekranach polskich kin. Wszystkie filmy prezentowane w projekcie to produkcje europejskie, nagradzane na licznych festiwalach a główne role zagrały w nich dzieci.

?Chcieliśmy stworzyć alternatywę do wielkich produkcji pokazywanych najczęściej w kinowych multipleksach. Oglądanie filmów Disneya czy Pixara buduje mylne przekonanie, że właśnie takie powinno być kino dla dzieci. Tymczasem w Europie powstaje mnóstwo świetnych filmów, w których to zwykłe dzieci, a nie animowane, wymyślone postacie są w centrum uwagi. Młodzi widzowie mogą identyfikować się z bohaterami tych opowieści, bo przeżywają oni podobne emocje i sytuacje. Zachęcamy dzieci z Polski do pójścia do kina z rodzicami, a po seansach do wzięcia udziału w warsztatach? ? mówi Lucyna Zembowicz z fundacji Generator.

W towarzyszących pokazom warsztatach psychoedukacyjnych mogą wziąć udział dzieci w wieku od 8 do 10 lat. Ich celem jest zabawa poprzez którą dzieci będą mogły rozwinąć swoje umiejętności społeczne i emocjonalne, takie jak świadomość siebie i innych, kontrola własnego nastroju, umiejętność samodzielnego motywowania się, empatia, czy zarządzanie relacjami. Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy. Program filmowy: ?Kauwboy. Chłopiec i kawka?, reż. Boudewijn Koole (2012, 81') Poruszający opowieść o 10 - letnim Jojo, który nie potrafi pogodzić się z utratą matki. Żyje w świecie fantazji, czuje się samotny i nierozumiany. Sytuacja zmienia się, gdy ratuje przed śmiercią pisklaka kawki. Między chłopcem i ptakiem rodzi się specyficzna więź. Film jest laureatem wielu nagród, m.in. Kryształowy Niedźwiedź Generation KPLUS dla Filmu Fabularnego na MFF w Berlinie 2012, Specjalne Wyróżnienie dla Najlepszej Aktorki na MFF Młodego Widza Ale kino!, Eopejska Nagroda Filmowa w kategorii Europejskie Odkrycie Filmowe Roku oraz Nagroda Młodzieżowej Publiczności 2012, ?Mysz, pies i Tato:, reż. Nicole van Kilsdonk (2011, 86') Opowieść o 9-letniej Kiek i jej ojcu. On jest lekarzem, pomaga ludziom na terenach objętych wojną. Kiedy wyjeżdża na kolejną misję, Kiek bardzo się o niego martwi. Na szczęście poznaje rachunek prawdopodobieństwa. Ani ona, ani jej najlepsza przyjaciółka nie znają nikogo, kto jednocześnie miałby martwą mysz, martwego psa oraz martwego tatę. Wystarczy znaleźć mysz i psa i?, a to znacznie zwiększy bezpieczeństwo taty. ?Krokodyle z przedmieścia?, reż. Christian Ditter (2009, 98') 10 - letni Hannes mieszka tylko z mamą, a jego największym marzeniem jest przyłączenie się do gangu ?Krokodyli?, do którego należą rówieśnicy z sąsiedztwa. Musi jednak wcześniej wykonać zadanie, aby udowodnić, że nadaje się na kolejnego ?Krokodyla?. ?Alfie, mały wilkołak?, reż. Joram Lürsen (2011, 89') Kiedy Alfie kończy 7 lat, odkrywa, że jest inny niż pozostałe dzieci. W nocy przy pełni księżyca zmienia się w małego wilkołaka o białym puszystym futerku. Jest przerażony tym, co się z nim dzieje, więc za wszelką cenę próbuje ukryć swoją odmienność. To trudne, zwłaszcza gdy podejrzliwa sąsiadka zauważa, że w nocy znikają jej kurczaki. ?Wyjątkowy ptak?, reż. Mijke de Jong (2004, 79') 13-letnia Merel to dziewczynka jak inne. No, może trochę bardziej grzeczna, obowiązkowa, Dziewczynka bardzo kocha swego brata Kaspera. Niestety, koledzy i koleżanki z klasy z jakiegoś powodu nie lubią Merel, dokuczają jej, nawet zastraszają. Sytuacja staje się coraz poważniejsza i dziewczynka musi poszukać pomocy.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Kiedy*: 5 kolejnych sobót, od 28 września do 26 października, godz. 11.00 czas trwania: około 3 godzin. * termin projektu, może się różnić w poszczególnych miastach, proszę sprawdzać na stronach Kin Gdzie: Augustów ? Kino Iskra Gdynia ? Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gliwice ? Kino Amok Kraków ? Kino Agrafka Elbląg ? Kino Światowid Poznań ? Kino Muza/ Pawilon Nowa Gazownia Toruń ? Niebieski Kocyk Warszawa: 1-szy warsztat odbędzie się w ramach Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży ?Kino w Trampkach? w Kinie Iluzjon; kolejne warsztaty ? ul. Dobra 14/16 karolina@kinoterapia.pl Wrocław ? Dolnośląskie Centrum Filmowe ulapelc@gmail.com Za ile*: a) cena biletu do kina ? 12 PLN b) cena biletu do kina rodzinnego (dwie osoby dorosłe i dwoje młodych ludzi do 18 roku życia) ? 40 PLN c) cena biletu i warsztatu dla jednego dziecka ? 29 PLN Karnet: a) Bilet do kina na pięć projekcji ? 40 PLN b) Bilet do kina na pięć projekcji i warsztat ? 120 PLN * ceny mogą się różnić w poszczególnych miastach, proszę sprawdzać na stronach Kin oraz koordynatorów lokalnych. Zapisy: Pokazy ? bez zapisów Warsztaty ? zapisy pod następującym adresem mailowym: karolina@kinoterapia.pl

Projekt realizowany przez Fundację Generator we współpracy z Festiwalem Filmów dla Dzieci i Młodzieży ?Kino w Trampkach? przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zapraszamy!

  Więcej informacji na stronach: www.kinoterapia.pl oraz www.projekcje.edu.pl   Źródło: materiały prasowe
Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz