Oficjalny plakat „Sąsiadów” Grzegorza Królikiewicza!

?Sąsiady? to najnowszy film Grzegorza Królikiewicza ? mistrza awangardy i zdobywcy Złotych Lwów na festiwalu filmowym w Gdyni, który po 20 latach powraca na ekrany kin z najnowszym dziełem. W rolach głównych zobaczymy niespotykany wcześniej zestaw wybitnych nazwisk świata filmu, muzyki i?sportu. W zaskakujących i nietypowych dla siebie rolach wystąpili: Mariusz Pudzianowski, Anna Mucha, Katarzyna Herman, Jacek Poniedziałek, Piotr Głowacki, Ewa Błaszczyk, Ewa Dałkowska, znany kompozytor i pieśniarz ? Marek Dyjak oraz wielu innych. ?Sąsiady? trafią do kin 20 marca.

Prezentujemy oficjalny plakat filmu.

?Sąsiady? w kinach od 20 marca

Wielki powrót wizjonerskiego i awangardowego reżysera Grzegorza Królikiewicza, stawianego przez światową krytykę na równi z Bressonem i Bergmanem. Twórca ?Na wylot? (1992) i ?Przypadku Pekosińskiego?, za który zdobył Złote Lwy na festiwalu filmowym w Gdyni w 1993 roku, inspirował całe pokolenia filmowców i jest autorem najbardziej oryginalnego stylu w polskim kinie. Klimatyczne tło muzyczne ?Sąsiadów? tworzą ballady Marka Dyjaka. Za zdjęcia odpowiedzialny jest Krzysztof Ptak (?Papusza?, ?Jasminum?, ?Edi?, ?Dom zły?). Scenariusz powstał na podstawie książki pisarza i poety Adriana Markowskiego.

Z pozoru zwyczajna łódzka kamienica kryje w sobie wiele tajemnic. Zaglądamy do kolejnych mieszkań, w których toczą się niesamowite historie. W jednym z nich muskularny ksiądz (Mariusz Pudzianowski) odwiedza po kolędzie kobietę uprawiającą ?najstarszy zawód świata? (Anna Mucha). W drugim lokalu mąż (Jacek Poniedziałek) udaje, że bije swoją żonę (Katarzyna Herman), aby zaimponować sąsiadom. Z kolejki po świąteczne karpie ludzie wychodzą ze znoszącymi pisanki królikami wielkanocnymi, a kobieta o dwóch sercach oddaje jedno z nich swojemu partnerowi. Na ostatnim piętrze ktoś zamierza wyskoczyć przez okno... a może już to zrobił i zdążył wrócić?

?Sąsiady? ? nowy film fabularny Grzegorza Królikiewicza to powrót reżysera do kin po niemal 20 latach. Autor legendarnych tytułów: ?Na wylot? i ?Przypadek Pekosińskiego? opowiada o życiu łódzkiej kamienicy ? ?famuły?. Famuły to budynki mieszkalne budowane dla robotników fabryk od końca XIX wieku, małe, ze wspólnymi toaletami na korytarzu. Dziś w większości zamieszkane przez najbiedniejszych, z wyglądu podobne są do śląskich familoków. ?Sąsiady? to portret ludzi wykluczonych z kultury, z głównych nurtów życia społecznego. Reżyser podkreśla, że zależy mu na pokazaniu cierpienia, nadziei i poświęcenia osób żyjących na marginesie rzeczywistości.

Najnowsze dzieło Grzegorza Królikiewicza jest adaptacją opowiadań Adriana Markowskiego, mówiących o podwarszawskiej dzielnicy Włochy, ale uniwersalnych w opisie zdegenerowanej Polski poprzemysłowej. Bohaterami są tu anonimowe jednostki z warstwy porzuconej przez władze, pozbawionej jakiejkolwiek podstawowej opieki socjalnej. Królikiewicz umieścił akcję filmu w Łodzi przy ulicy Ogrodowej, gdzie tuż naprzeciwko tłocznego centrum handlowego, nowoczesnego muzeum i eleganckiego hotelu, wegetują w zapomnieniu najbiedniejsi. W swoim nowym filmie twórca chce wyrazić swój podziw dla życia w jego brutalnej formie, która wyzwala zarazem niezwykle szlachetne, heroiczne postawy.

"Sąsiady" to opowieść o ludziach, którzy żyją obok nas, ale na co dzień ich nie dostrzegamy. Pełno w nim humoru, nieraz absurdalnego, pełno w nim przede wszystkim ciepła. Bo ci ludzie, choć często źli i występni, nie są pozbawieni ludzkich uczuć. Wręcz przeciwnie ? wraz z rozwojem akcji dowiadujemy się, że owi prości ludzie mają tych uczuć znacznie więcej niż ci, którzy nimi gardzą. I że właśnie ci prości ludzie skłonni są poświęcić nawet siebie i swoje życie w imię miłości. A czy my, tzw. normalni ludzie, jesteśmy do tego zdolni?? ? Grzegorz Królikiewicz, reżyser

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz