Ofiary czynnych wulkanów

Sobotni wybuch indonezyjskiego wulkanu Sinabung pochłonął już 16 ofiar. Co najmniej 50 osób uznaje się za zaginione. Największy kataklizm w dziejach nowożytnych spowodowany przez wybuch wulkanu to erupcja Wezuwiusza w 79 r. Szacuje się, że zginęło wówczas 2000 mieszkańców Zatoki Neapolitańskiej.

Tylko jeden wulkan w historii ludzkości był bardziej niebezpieczny od Wezuwiusza, tzw. superwulkan. Uważa się, że superwulkan, który wybuchł 250 milionów lat temu, doprowadził do największego w historii wymarcia życia na Ziemi ? erupcja wybiła prawdopodobnie do 95% zwierząt i roślin na całej planecie. Niektórzy naukowcy uważają, że to właśnie wybuch wulkanu, nie asteroida, doprowadził 65 milionów lat temu do wyginięcia dinozaurów.

Pompeje w ciągu zaledwie 12 godzin przeżyły trzęsienie ziemi, erupcję wulkanu oraz śmiertelny cios w postaci tsunami. Czubek Wezuwiusza wybuchł z tak niezwykłą siłą, porównywalną z wybuchem nuklearnym, że wulkan stracił aż 600 metrów wysokości. Jednakże pył, który pokrył miasto, zachował je w dobrym stanie dla potomności. ?Tych obrazów nie da się zapomnieć ? bochenki chleba perfekcyjnie zachowanie pod warstwą popiołu, znajdujący się ciągle na łańcuchu pies, fragmenty życia, które przetrwały dwa tysiące lat?, wyjaśnia reżyser Paul W.S. Anderson.

?Gdy pojedziesz tam dzisiaj, natrafisz na śródlądowe miasto zlokalizowane nieco ponad kilometr od brzegu?, dodaje Anderson. ?Niegdyś był to port. Erupcja wulkanu powiększyła linię brzegową o ponad dwa kilometry?. Filmowcy chcieli, aby film był jak najbardziej akuratny, zatrudnili nawet eksperta od tamtej epoki. Twórcy obiecują, że widzowie doświadczą także spektaklu filmowego godnego rzymskiego Koloseum. ?Zobaczycie bomby wulkaniczne?, informuje producent Jeremy Bolt. ?Staniecie się świadkami burzy gorącego pyłu oraz lawiny piroklastycznej. Zobaczycie ogromną falę przypływową. I potężne trzęsienie ziemi. A to tylko elementy ostatniego aktu. Wcześniej zaoferujemy wam niewiarygodne walki gladiatorów oraz wojnę w Brytanii, wszystko okraszone wielkimi emocjami oraz wspaniałą historią miłosną?.

POMPEJE W KINACH OD 21 LUTEGO

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz