Od Lectera do Fotografa – seryjni mordercy w kinie!

Nowy film Waldemara Krzystka podejmuje rzadko obecny w polskim kinie temat seryjnego mordercy. ?Fotograf? to mocne kino, próbujące przybliżyć widzom mroczny umysł stojący za kolejnymi zbrodniami. Przywołujemy najsłynniejszych psychopatów kina, którzy przerażają i fascynują aż do dziś.

Seryjni mordercy, czyli bezduszni i bezlitośni psychopaci często obdarzeni wyjątkowym sprytem i inteligencją to tematyka, która zawsze budziła grozę i fascynację. Kino nie mogło przejść obok tak ciekawego wątku obojętnie. Wśród najbardziej znanych seryjnych morderców z wielkiego ekranu na pierwszym miejscu należy wymienić Hannibala Lectera ? postać stworzoną przez pisarza Thomasa Harrisa. Był bohaterem trzech książek: ?Czerwonego smoka?, ?Milczenia owiec? i ?Hannibala?. Filmowy Lecter po raz pierwszy pojawił się w obrazie ?Manhunter? z 1986 roku w reżyserii Michaela Manna, późniejszego twórcy m.in. ?Gorączki? z Alem Pacino i Robertem De Niro. W filmie tym Hannibalem został Brian Cox. To jednak nie tego Lectera mają przed oczami widzowie na całym świecie, kiedy usłyszą nazwisko słynnego psychopaty. Prawdziwe narodziny pożeracza ludzkiego mięsa nastąpiły w 1991 roku, kiedy to nakręcono ?Milczenie owiec? z Anthony Hopkinsem i Jodie Foster. Od tamtej pory słowo Lecter przywołuje bardzo konkretne obrazy i skojarzenia. Po raz kolejny w postać piekielnie inteligentnego mordercy Hopkins wcielił się jeszcze w produkcji ?Hannibal? z 2001 roku oraz w powstałym rok później ?Czerwonym smoku?. Ostatnim filmem, który podjął się wątku tej postaci był ?Hannibal. Po drugiej stronie maski?. W tytułowego bohatera wcielił się wówczas Gaspard Ulliel. Ostatnim Hannibalem Lecterem został jednak Mads Mikkelsen, grający tytułową rolę w serialu telewizyjnym ?Hannibal?, którego premierowy odcinek wyemitowano 4 kwietnia 2013 roku.

Seryjni mordercy w kinie to jednak nie tylko antybohater ?Milczenia owiec?. Warto tu wspomnieć o klasyce, czyli ?Psychozie? Alfreda Hitchcocka. Obraz ten powstał w 1960 roku i na zawsze pozostał w pamięci miłośników kina na całym świecie. Anthony Perkins w roli zabójczego Normana Batesa oraz słynna scena morderstwa pod prysznicem zapewniły ?Psychozie? honorowe miejsce wśród thrillerów. Kolejna przełomowa produkcja podejmująca temat seryjnego mordercy w kinie to ?Siedem? Davida Finchera, w której Brad Pitt i Morgan Freeman stają do nierównej walki z mistrzem zbrodni w osobie Kevina Spaceya. Reżyser wrócił do tematyki psychopatów w produkcji z 2007 roku pod tytułem ?Zodiak?. Jake Gyllenhaal oraz Robert Downey Jr. ruszyli w niej tropem tajemniczego mordercy. Scenariusz thrillera Davida Finchera oparty był na prawdziwej historii, która miała miejsce w San Francisco.

?American Psycho?, czyli bulwersujący obraz przedstawiający lubującego się w zabijaniu bogatego biznesmana ? Patricka Batemana to ekranizacja szokującej książki Breta Eastona Ellisa wydanej pod tym samym tytułem. W filmowej wersji głównego bohatera zagrał Christian Bale. Najsłynniejszej sceny z piłą łańcuchową nie było w książce. Filmowcy dali ponieść się morderczej fantazji i dopisali ją do scenariusza. Przy okazji mówienia o tematyce seryjnych morderców, nie wolno zapomnieć o ?Urodzonych mordercach? Olivera Stone?a. W roli pary psychopatów widzowie zobaczyli Woody?ego Harrelsona oraz Juliette Lewis. Wśród innych produkcji o podobnej tematyce z pewnością należy wspomnieć o ekranizacji powieści Patricka Süskinda pt.: ?Pachnidło: Historia mordercy?, filmie ?Monster? z Charlize Theron czy też serialu ?Dexter?. Entuzjastycznie przyjęty przez krytykę (1. miejsce w rankingu KINA na najlepsze tytuły festiwalu w Gdyni) ?Fotograf? w reżyserii Waldemara Krzystka dumnie dołącza do grona filmów o seryjnych mordercach. W nowej produkcji twórcy ?Małej Moskwy? i ?80 milionów? groźny zabójca zacznie grasować na terenie Polski. W składzie ekipy śledczej, która ruszy jego tropem, jest jedyna kobieta, która przeżyła spotkanie z psychopatą. W obsadzie zobaczymy Tomasza Kota, Sonię Bohosiewicz, Adama Woronowicza i Agatę Buzek. Film w polskich kinach pojawi się już 9 stycznia.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz