„Obłoki śmierci. Bolimów 1915” w Konkursie Filmów Dokumentalnych 49. Lubuskiego Lata Filmowego.

Film „Obłoki śmierci. Bolimów 1915”. w reżyserii Ireneusza Skruczaja zakwalifikował się do międzynarodowego Konkursu Filmów Dokumentalnych, w ramach 49. edycji festiwalu Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie. Best Film jest dystrybutorem filmu.


Projekcja filmu i spotkanie z twórcami odbędą się w środę, 2 września, o godz. 16:00, w festiwalowej Dużej Sali Leśnik.

„Obłoki śmierci. Bolimów 1915” to pełnometrażowy, fabularyzowany film dokumentalny opowiadający o narodzinach broni chemicznej z polskiej perspektywy. Film relacjonuje przebieg jednych z pierwszych ataków gazowych w dziejach, do których doszło w trakcie
I Wojny Światowej, w samym sercu współczesnej Polski - pod Bolimowem. 
W latach 1914-1915 w Bitwie pod Bolimowem zginęło niemal 100 tysięcy ludzi – żołnierzy
i cywilów. Państwa Polskiego nie było wówczas na mapie Europy. Na jego ziemiach starły się ze sobą potężne armie trzech zaborczych mocarstw – Imperium Rosyjskiego, Cesarstwa Niemieckiego i Austro-Węgier.

Reżyser oparł swój film na efektownych scenach batalistycznych, zrealizowanych językiem nowoczesnego kina wojennego. Zabieg ten pozwala widzom przenieść się w samo centrum relacjonowanych wydarzeń i doświadczyć losu polskich żołnierzy, walczących w armii rosyjskiej i niemieckiej, na tle epokowego wydarzenia – narodzin broni masowego rażenia.


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz